IBM zaprezentował oryginalny notebook ThinkPad TransNote

Urządzenie to stanowi połączenie papierowego notatnika, rozwiązania do digitalizacji i w pełni funkcjonalnego notebooka.

IBM zaprezentował dzisiaj notebook ThinkPad TransNote, którego konstrukcja umożliwia wprowadzanie informacji przy wykorzystaniu pióra i kartki papieru.

Urządzenie przypomina klasyczną teczkę na dokumenty formatu A4, po otwarciu której pojawia się zwykły notatnik papierowy z jednej strony i w pełni funkcjonalny notebook z drugiej. Komputer zawiera klawiaturę formatu zbliżonego do A5, a wyświetlacz jest zainstalowany na specjalnym wysięgniku umożliwiającym jego obrót wokół osi i prezentowanie obrazu w różnych kierunkach.

Zobacz również:

Papierowy notatnik (albo kartki papieru formatu A4, Letter), umieszczany na płaskim urządzeniu ThinkScribe, które współpracuje ze specjalnym dołączonym do zestawu długopisem cyfrowym, pozwala na bieżącą digitalizację wprowadzanego tekstu lub grafiki i ich wyświetlanie na dotykowym, 10,4-calowym ekranie kolorowym TFT FlipTouch o rozdzielczości 800 x 600 pikseli.

Obraz notatek może być zapamiętany w pamięci ThinkScribe (ok. 50 stron), a dopiero później przesłany do komputera.

Notebook jest wyposażony w procesor Pentium III 600 MHz, 64 MB RAM, dysk o pojemności 10 GB, wbudowany modem 56 Kb/s (mają być dostępne wersje z kartą sieciową Ethernet), a także gniazda ComactFlash, PC Card i USB. W połowie roku na rynku ma się też pojawić replikator portów dla TransNote.

Komputer zawiera preinstalowane oprogramowanie Windows 98 lub Windows 2000 w polskich wersjach, InkManager Pro do obsługi formularzy, zarządzania, dostosowywania, przeszukiwania i sortowania wprowadzanych informacji, a także programy Lotus SmartSuite i 3M Post it Notes Lite.

Zdaniem IBM, to oryginalne i nowatorskie urządzenie łączące funkcje notebooka i papierowego notatnika znajdzie odbiorców przede wszystkim wśród użytkowników z sektora bankowego, działów sprzedaży, a także wśród agentów nieruchomości, ubezpieczeń lub dziennikarzy.

ThinkPad TransNote waży 2,5 kg. W Polsce ma być dostępny pod koniec kwietnia br. Jego cena nie została jeszcze ustalona. Wiadomo że w USA wynosi ona ok. 3300 USD.