IBM zaprezentował oryginalny notebook ThinkPad TransNote

Urządzenie to stanowi połączenie papierowego notatnika, rozwiązania do digitalizacji i w pełni funkcjonalnego notebooka.

IBM zaprezentował dzisiaj notebook ThinkPad TransNote, którego konstrukcja umożliwia wprowadzanie informacji przy wykorzystaniu pióra i kartki papieru.

Urządzenie przypomina klasyczną teczkę na dokumenty formatu A4, po otwarciu której pojawia się zwykły notatnik papierowy z jednej strony i w pełni funkcjonalny notebook z drugiej. Komputer zawiera klawiaturę formatu zbliżonego do A5, a wyświetlacz jest zainstalowany na specjalnym wysięgniku umożliwiającym jego obrót wokół osi i prezentowanie obrazu w różnych kierunkach.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Papierowy notatnik (albo kartki papieru formatu A4, Letter), umieszczany na płaskim urządzeniu ThinkScribe, które współpracuje ze specjalnym dołączonym do zestawu długopisem cyfrowym, pozwala na bieżącą digitalizację wprowadzanego tekstu lub grafiki i ich wyświetlanie na dotykowym, 10,4-calowym ekranie kolorowym TFT FlipTouch o rozdzielczości 800 x 600 pikseli.

Obraz notatek może być zapamiętany w pamięci ThinkScribe (ok. 50 stron), a dopiero później przesłany do komputera.

Notebook jest wyposażony w procesor Pentium III 600 MHz, 64 MB RAM, dysk o pojemności 10 GB, wbudowany modem 56 Kb/s (mają być dostępne wersje z kartą sieciową Ethernet), a także gniazda ComactFlash, PC Card i USB. W połowie roku na rynku ma się też pojawić replikator portów dla TransNote.

Komputer zawiera preinstalowane oprogramowanie Windows 98 lub Windows 2000 w polskich wersjach, InkManager Pro do obsługi formularzy, zarządzania, dostosowywania, przeszukiwania i sortowania wprowadzanych informacji, a także programy Lotus SmartSuite i 3M Post it Notes Lite.

Zdaniem IBM, to oryginalne i nowatorskie urządzenie łączące funkcje notebooka i papierowego notatnika znajdzie odbiorców przede wszystkim wśród użytkowników z sektora bankowego, działów sprzedaży, a także wśród agentów nieruchomości, ubezpieczeń lub dziennikarzy.

ThinkPad TransNote waży 2,5 kg. W Polsce ma być dostępny pod koniec kwietnia br. Jego cena nie została jeszcze ustalona. Wiadomo że w USA wynosi ona ok. 3300 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200