IBM zapowiada poważne inwestycje w Linuxa

Firma przeznaczy w przyszłym roku 1 mld USD na rozwój produktów i usług przeznaczonych dla tego systemu operacyjnego.

IBM planuje zainwestować w przyszłym roku ok. 1 mld USD w rozwój produktów i usług przeznaczonych dla systemu operacyjnego Linux. Producent zamierza także znacznie poszerzyć wsparcie dla tej platformy, która - zdaniem wybranych analityków - do 2004 r. ma szansę pod względem sprzedaży przewyższyć sprzedaż systemu Windows 2000 Microsoftu.

Plany inwestycyjne IBM-a przedstawił Lou Gerstner, prezes i dyrektor wykonawczy firmy, podczas odbywającej się w Nowym Jorku konferencji eBusiness Conference and Expo. Fundusze będą przeznaczone m.in. na sfinansowanie prac prowadzonych przez działy Linux Technology Center i centra kompetencyjne. Część środków ma umożliwić zawieranie kolejnych porozumień i rozbudowę sieci sprzedaży.

Linux Technology Center IBM-a zajmie się przystosowaniem do Linuxa technologii oprogramowania i produktów, w tym przenoszeniem na ten system rozwiązań działających na platformie AIX. Dotychczas opracowano linuxowe wersje takich rozwiązań, jak Journaling File System i Logical Volume Manager. Firma ma wkrótce zdecydować, jakie kolejne produkty zostaną przystosowane do tej platformy.

Do sieci centrów kompetencyjnych będzie natomiast należało przystosowanie aplikacji stworzonych przez niezależnych twórców oprogramowania i zapewnienie im obsługi marketingowej.

Ponadto firma zapowiedziała podjęcie w najbliższych trzech latach inwestycji w wysokości 4 mld USD, mających na celu uruchomienie 50 nowych centrów danych, przeznaczonych do obsługi firm, zajmujących się biznesem elektronicznym. Ma to zostać zrealizowane we współpracy z partnerami, takimi jak AT&T, NTT, Qwest i Nokia.

***

IBM poszerza ofertę linuxową dla systemów mainframe

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200