IBM zapewnia: system AIX będzie dalej rozwijany

Ostatnio pojawiły się informacje, że IBM zamierza powoli odchodzić od bazującego na Uniksie systemu operacyjnego AIX, o czym ma świadczyć fakt, że przenosi rozwój tego oprogramowania do Indii. Korporacja zaprzecza tym doniesieniom i wyjaśnia w czym rzecz.

Grafika: IBM

IBM odpowiada, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż w Indiach od zawsze działał oddział zajmujący się systemem AIX. Zapewnia też iż powiększenie zespołu zajmującego się tym systemem w Indiach nie oznacza, że amerykański dział AIX przestanie działać. Firma zdecydowała się na taki krok z prostego powodu. Chce zaoszczędzić pieniądze.

AIX jest ostatnim rozwijanym systemem operacyjnym opartym na oprogramowaniu Bell Labs Unix System V Release 4. Inne główne systemy operacyjne należące do tej uniksowej rodziny odeszły już do lamusa. Są to takie systemy, jak Solaris firmy Sun Microsystems, HP-UX firmy Hewlett-Packard i IRIX firmy SGI

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Linux Ubuntu działający w czasie rzeczywistym jest już dostępny
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

AIX działa na platformie Power opartej na architekturze RISC firmy IBM. IBM zapowiada, że w tym roku pojawi się nowa wersja oprogramowania oznaczona symbolem AIX 7.3, a system będzie na pewno dalej rozwijany do 2030 roku, a być może i dłużej. Tak jak to było w przeszłości, IBM będzie nadal dostarczać użytkownikom każdego roku kolejne, nowe wersje systemu AIX.

Chociaż IBM wydał cztery lata temu 34 miliardy dolarów na zakup oprogramowania Red Hat Linux i oferuje obecnie wersję tego systemu dla komputerów opartych na architekturze Power, to system AIX jest używany cały czas w przypadku obciążeń o znaczeniu krytycznym, kiedy to przestoje systemu obliczeniowego mogą przynieść straty mierzone w milionach dolarów. Dlatego wiele firm nadal jest zainteresowanych tym, aby przenosić obciążenia z komputerów linuksowych na komputery, którymi zarządza system AIX.

Nie oznacza to, że Linux nie ma wielu zalet, szczególnie jeśli chodzi o mocno rozbudowy linuksowy ekosystem. Dlatego obie platformy, czyli linuksowa i AIX, są dla IBM równie ważne, zapewniają szefowie firmy. Cały czas trwają więc prace nad systemem AIX, szczególnie nad jego jądrem. Chodzi o to, aby użytkownik mógł aktualizować jądro systemu AIX, realizując to zadanie bez konieczności wyłączania komputera z eksploatacji. AIX liczy sobie już 35 lat i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze służyć firmom, szczególnie tym którym zależy na niezawodność pracy systemu IT, przez wiele kolejnych lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200