IBM zademonstrował rozwiązanie rozpoznawania mowy dla urządzeń naręcznych

Firma będzie oferowała zestaw narzędzi programistycznych, pozwalających na implementację technologii rozpoznawania mowy na większości platform naręcznych.

IBM na konferencji Mobile Insights 2000 zaprezentował rozwiązanie rozpoznawania mowy ViaVoice, przystosowane do urządzeń naręcznych.

Do demonstracji technologii rozpoznającej mowę i zamieniającą ją na tekst firma wykorzystała komputer Palm III. Prototyp urządzenia Personal Speech Assistant (PSA) podłączany był, podobnie jak inne przystawki sprzętowe, z tyłu obudowy Palma. PSA wyposażone jest w oprogramowanie ViaVoice, które zostało zoptymalizowane do pracy z wbudowanym procesorem firmy NEC i system Palm OS.

Podczas demonstracji pracownik IBM-a wydawał różne komendy głosowe, co pozwalało mu na przeglądanie terminów spotkań czy nawet tłumaczenie wybranych słów na języki hiszpański i japoński.

PSA wyposażone jest też w pamięć typu flash, pozwalającą na przechowywanie dłuższych wypowiedzi głosowych. W trakcie synchronizacji komputera Palm są one przesyłane do komputera stacjonarnego, gdzie znajduje się pełna, rozbudowana wersja oprogramowania ViaVoice. Po zamianie wypowiedzi zapisanych jako pliki WAV na tekst jest on automatycznie z powrotem przesyłany do palmtopa.

IBM nie zamierza jednak sam produkować tego typu sprzętu, a jedynie licencjonować narzędzia programistyczne (SDK) do tworzenia rozwiązań rozpoznawania mowy dla urządzeń naręcznych. Przedstawiciele firmy twierdzą, że pozwoli to na implementację tych rozwiązań na prawie każdej platformie.

Embedded ViaVoice for Multiplatforms SDK, będący na razie w fazie testów beta, pozwala na rozpoznawanie ok. 500 słów, co umożliwi obsługę większości funkcji komputerów naręcznych, a także nieograniczoną zamianę tekstu na mowę, wykorzystywaną np. przy czytaniu listów elektronicznych. Zestaw narzędzi w ostatecznej wersji ma się pojawić na rynku pod koniec II kwartału br.

IBM nie chciał na razie ujawnić, z którymi producentami sprzętu zamierza współpracować w pierwszej kolejności, stwierdził jedynie, że kilku producentów komputerów naręcznych, jak również z branży motoryzacyjnej jest już zainteresowana tym rozwiązaniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200