IBM z PowerPC

IBM zapowiada debiut systemów RISC-owych.

IBM zapowiada debiut systemów RISC-owych.

IBM ogłosił, że 23 maja br. wyprodukowany będzie pierwszy model komputera osobistego wyposażony w procesor PowerPC. Firma planuje również wprowadzenie na rynek, do końca czerwca br., OS/2 dla PowerPC. W tym samym czasie Microsoft zamierza dostarczyć Windows NT for PowerPC 3.51 dla serwerów i stacji roboczych.

Część tajwańskich producentów podpisała porozumienie mające na celu rozwijanie systemów opartych na PowerPC. Przedstawiciele firm narzekają, że bez systemu IBM nie będą w stanie zaprojektować klonów. Przedsiębiorstwa pragnące licencjonowania architektury PowerPC są zdania, że zainteresowanie nowym układem, poza środowiskiem Macintosha, jest stosunkowo niewielkie.

Dalsze plany IBM zależą od terminu ukończenia OS/2 dla PowerPC. Do końca marca firma zamierza zakończyć tworzenie wersji beta. Gdyby okazała się ona wystarczająco dobra, projektanci będą mogli rozpocząć tworzenie aplikacji.

IBM zrezygnował z wdrażania w swym sprzęcie procesora PowerPC 601. Zamiast tego skoncentrował się na układach 603e 100 MHz i 604 100 MHz. Procesor 601 będzie użyty w tanich systemach o małej mocy. Firma zamierza wyposażyć komputery biurkowe i przenośne w procesor 603e. Serwery będą korzystać z układów 604.

Wszystkie komputery z procesorami PowerPC będą oferować minimum 16 MB RAM, dysk twardy 540 MB, architekturę PCI wraz z local-busową kartą graficzną oraz napęd dysków CD-ROM. Najtańsze zestawy z procesorem 603e będą kosztować 2,5 tys. USD i 3 tys. USD z układem 604.

Niewielu producentów wykazuje zainteresowanie produkcją urządzeń z procesorem PowerPC 601, toteż Microsoft zdecydował się na optymalizację Windows NT dla układów 603 i 604. Wprowadzenie na rynek nowej wersji systemu operacyjnego przesunięto więc na połowę br.

Obecnie można nabyć komputer IBM z procesorem PowerPC 601 i preinstalowaną wersją Windows NT dla stacji roboczych (Windows NT Power Development System). Cena zestawu wynosi 3,5 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200