IBM z/OS dla mainframe

IBM udostępnił nowe wydanie systemu operacyjnego z/OS dla mainframe, wyposażonego w ulepszony system ochrony i współdzielenia zasobów.

IBM udostępnił nowe wydanie systemu operacyjnego z/OS dla mainframe, wyposażonego w ulepszony system ochrony i współdzielenia zasobów.

IBM zapowiedział także ulepszenia w mainframe z/900, takie jak wyposażenie w kartę PCI-accelerator znacząco zwieszające wydajność w porównaniu z istniejącymi modelami. z/OS jest nową nazwą systemy operacyjnego mainframe OS/390. Po raz pierwszy pojawiła się ona wraz z wypuszczeniem 64-bitowych mainframe z/900 w październiku ub.r.

Zobacz również:

  • Stacje dokujące do laptopów biznesowych - USB C vs Thunderbolt
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Nowa wersja systemu - z/OS V1R2.0 - rozszerza możliwości IRD (Intelligence Resource Director) na użytkowników pracujących na z/OS z aplikacjami Linux i z/VM. IRD umożliwia dynamiczne i inteligentne relokowanie zasobów systemowych, takich jak pamięć i procesor, które do aplikacji potrzebują ich najbardziej. I tak na przykład aplikacja e-commerce pracująca na jednej z partycji mainframe ma możliwość używania zasobów partycji innej aplikacji o niższym priorytecie. W nowym wydaniu z/OS IBM rozszerzył tę możliwość na aplikacje Linuksa i z/VM pracujące na z/900.

Firma wprowadziła także nową technologię pracy sieciowej serwer-serwer o nazwie Hipersockets, przyspieszającą komunikację pomiędzy partycjami serwerowymi. Możliwości w zakresie ochrony z/OS zostały również znacznie poszerzone. IBM udostępnił nową technologie wykrywania włamań, która pozwala na przeszukiwanie danych pod kątem potencjalnych zagrożeń. Rozszerzono również możliwość używania procesora kryptograficznego dla aplikacji Linuksa.

z/OS jest przykładem dążeń firmy do uatrakcyjnienia nowych aplikacji na mainframe. Wsparcie Linuksa przez ten system operacyjny i rozszerzenie możliwości współdzielenia zasobów to przykład, jak IBM zamierza ułatwiać pracę różnorodnych zadań na mainframe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200