IBM xServer 336 - duża wydajność w małej obudowie

Jeśli szukacie Państwo serwera, który pracuje wydajnie, zajmując jednocześnie bardzo mało miejsca, polecamy produkt IBM xServer 336. Przeprowadzone testy wykazały, że serwer pracuje rzeczywiście szybko, oferując dopracowane opcje zarządzania. Silną stroną produktu jest też jego konstrukcja mechaniczna.

Jeśli szukacie Państwo serwera, który pracuje wydajnie, zajmując jednocześnie bardzo mało miejsca, polecamy produkt IBM xServer 336. Przeprowadzone testy wykazały, że serwer pracuje rzeczywiście szybko, oferując dopracowane opcje zarządzania. Silną stroną produktu jest też jego konstrukcja mechaniczna.

Serwer ma wysokość 1U (stelaż do montowania w szafie) i powinien zainteresować te firmy, które uruchamiają aplikacje wymagające obecności dwóch procesorów (takie jak serwery webowe czy duże bazy danych) oraz poszukują systemu obliczeniowego, który zajmuje bardzo mało miejsca.

Testowany serwer zawierał dwa procesory Intel Xeon 3,6 GHz, dwa 3,5-calowe dyski twarde i pamięć RAM o pojemności 4 GB (DDR2 400 MHz). Serwer zawiera dwa gniazda PCI-X (jedno 64-bitowe 133 MHz i jedno 64-bitowe 100 MHz), dwa porty Gigabit Ethernet i można w nim zainstalować maks. 16 Gb pamięci RAM. Serwer może zawierać do czterech 2,5-calowych dysków twardych SCSI z kontrolerem RAID1 (z możliwością rozszerzenia do RAID-5 za pomocą ServeRAID), albo 2 dyski SATA lub SCSI (3,5-calowe).

Test generował na obu gigabitowych portach ruch sieciowy 1,96 Gb/s. System pracował wtedy wydajnie, wykonując blisko 760 transakcji SSL na sekundę. Test sprawdzający wydajność podsystemu I/O wykazał, że serwer wykonuje 102 transakcje na sekundę, przy przeciętnej długości kolejki dyskowej przekraczającej pięć wpisów.

Szybkie lokalizowanie uszkodzeń

IBM xServer 336 - duża wydajność w małej obudowie

xServer 336

Zastosowana przez IBM technologia Light Path Diagnostic (pozwalająca szybko lokalizować i naprawiać uszkodzenia) spisuje się bez zarzutu. Administrator ma do dyspozycji wysuwany z chassis panel, na którym umiejscowiono diody LED. Diody wskazują, w jakim stanie znajdują się poszczególne elementy serwera.

Na panelu znajduje się przycisk Remind. Naciskając go administrator potwierdza, że dostrzegł błąd serwera. Dioda informująca o awarii konkretnego elementu serwera przestaje się wtedy świecić, ale do akcji wchodzi inna dioda LED (System error), która znajduje się na przednim panelu serwera. Zapala się ona i gaśnie co dwie sekundy, do momentu usunięcia błędu.

Załóżmy, że awarii ulega pamięć RAM. Po wysunięciu panelu można dostrzec, że pali się na nim dioda MEM. Gdy w następnym kroku zajrzymy do wnętrza chassis, to zobaczymy, że dioda LED umieszczona obok uszkodzonego modułu pamięci RAM jest podświetlona.

xServer 336

Producent: IBM

Zalety: doskonała fizyczna konstrukcja; duża wydajność

Wady: górna pokrywa chassis trudna do zdejmowania; brak taniej aplikacji, która mogłaby zarządzać mniejszą liczbą serwerów

Przykładowe ceny: Jeden procesor Xeon 3,2 GHz, 1 GB pamięci RAM, kontroler dysków Ultra320 SCSI, 2 dyski SCSI każdy po 36,4 GB, 2 porty Gigabit Ethernet - 9392 zł netto. Jeden procesor Xeon 3,0 GHz, 512 MB pamięci RAM, kontroler dysków SATA, bez dysków twardych, 2 porty Gigabit Ethernet - 8111 zł netto

Pod maską

IBM xServer 336 - duża wydajność w małej obudowie

Zastosowana przez IBM technologia Light Path Diagnostic (pozwalająca szybko lokalizować i naprawiać uszkodzenia) spisuje się bez zarzutu. Administrator ma do dyspozycji wysuwany z chassis panel, na którym umiejscowiono diody LED. Diody wskazują, w jakim stanie znajdują się poszczególne elementy serwera.

Po zdjęciu z chassis dużej pokrywy (można ją łatwo zdjąć, ale umieścić z powrotem na swoim miejscu jest już dużo trudniej, ponieważ pokrywa zaczepia się o drzwi, za którymi znajdują się wentylatory) oczom użytkownika ukazują się procesory, pamięć RAM, gniazda PCI-X i diody LED umieszczone obok poszczególnych elementów serwera.

Elementy systemu są dobrze rozmieszczone i wewnątrz chassis nie ma plątaniny kabli, które potrafią w niektórych serwerach utrudnić dostęp do niektórych elementów. W górnej części serwera widać dwoje drzwi, za którymi znajdują się zapasowe wentylatory (można je wymieniać "na gorąco").

IBM xServer 336 - duża wydajność w małej obudowie

Elementy systemu są dobrze rozmieszczone i wewnątrz chassis nie ma plątaniny kabli, które potrafią w niektórych serwerach utrudnić dostęp do pewnych elementów.

Pierwsze dwuprocesorowe, stelażowe serwery, miały często tę wadę, że przegrzewały się. Wszystko wskazuje na to, że IBM poradził sobie z tym problemem - z racji doskonale pracującego systemu chłodzenia serwerowi xServer 336 to nie grozi.

W tylnej części chassis znajdują się następujące elementy: dwa zasilacze (wspierające opcję równoważenia obciążeń, z możliwością wymiany "na gorąco"), port szeregowy, port VGA, dwa porty USB 2.0, port na mysz, port na klawiaturę, dwa porty Gigabit Ethernet i port zarządzania Ethernet 10/100. Zasilacze można w łatwy sposób wyjmować i zamieniać na inne. Jeśli serwer zawiera dwa zasilacze, są one równomiernie obciążane. Jeśli jeden zasilacz ulega awarii, jego obowiązki przejmuje w locie drugi zasilacz.

Zarządzanie

IBM xServer 336 - duża wydajność w małej obudowie

Ocena xServer 336

Serwerami xServer 336 zarządza oprogramowanie IBM Director Version 4.21. Oprogramowanie i konsola są instalowane na serwerze używanym do zarządzania innymi serwerami, a agenty są instalowane na serwerach, którymi będziemy zarządzać. Oprogramowanie Director Version 4.21 jest dostępne w wersjach do instalowania na komputerach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Linux i Windows.

Serwer zarządzający reprezentuje silną jednostkę obliczeniową i jego zainstalowanie wymaga czasu i wysiłku, co kosztuje. Dlatego jeśli w systemie pracuje tylko jeden albo dwa serwery xServer 336, serwer zarządzający może w istotny sposób zwiększyć koszt całego wdrożenia. Niestety, innego rozwiązania (np. IBM Director Lite) nie ma. Trzeba jednak przyznać, że oprogramowanie Director reprezentuje mocną i dopracowaną platformę zarządzania. Taką, jakiej można się spodziewać po rozwiązaniu zarządzającym serwerami dla przedsiębiorstw. Pakiet Director oferuje wszystkie opcje potrzebne do konfigurowania, monitorowania, rozmieszczania i testowania serwerów x336.

Dokumentacja techniczna serwera x336 jest przejrzysta i łatwa do czytania. Administrator może w niej szybko znaleźć interesujące go informacje.

Podsumowując: x336 to wydajny serwer, który ma przemyślaną konstrukcję fizyczną i oferuje dopracowane opcje zarządzania. Jest to produkt przeznaczony dla firm uruchamiających wymagające aplikacje (które muszą mieć do dyspozycji dwa procesory), poszukujących systemu obliczeniowego zajmującego jak najmniej miejsca.

Jak testowano

Na testowanym serwerze (pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2003) uruchomiono aplikację IIS (Internet Information Server). Wszystkie dzienniki zdarzeń generowane przez IIS wyłączono, po to aby zwiększyć wydajność aplikacji webowych.

Testy sprawdzały wydajność trzech głównych podsystemów serwera: układów CPU, adapterów sieciowych i kanałów dyskowych I/O. Test układów CPU wykonywał transakcje SSL inicjowane przez instrukcje HTTPS, które transferowały niewielkie pliki (o długości ok. 1 KB). W ten sposób test obciążał intensywnie układy CPU zadaniami związanymi z szyfrowaniem kluczy SSL. Test używał celowo krótkich plików po to, aby nie obciążać nadmiernie dwóch podsystemów serwera: dyskowych kanałów I/O i podsystemu sieciowego.

Test kanałów I/O generował losowo różne polecenia HTTP. Polecenia te transferowały krótkie pliki do dużej przestrzeni adresowej. Przestrzeń adresowa (duży zestaw danych) była ponad cztery razy większa niż pamięć fizyczna, po to aby zminimalizować wpływ buforowania danych. Krótkie pliki zastosowano tu celowo, aby nie obciążać nadmiernie podsystemu sieciowego, a użycie poleceń HTTP minimalizowało obciążenie układów CPU.

Do testowania podsystemu sieciowego użyto poleceń HTTP, które transferowały pliki o długości 35 MB. W ten sposób test próbował wykorzystać w stu procentach całą sieciową przepustowość serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200