IBM wyłączy w swoich komputerach kod identyfikacyjny Pentium III

IBM zapowiedział, że w sprzedawanych przez niego komputerach z Pentium III funkcja identyfikacji użytkownika wbudowana w ten procesor będzie wyłączona.

IBM zapowiedział, że w sprzedawanych przez niego komputerach z Pentium III funkcja identyfikacji użytkownika wbudowana w ten procesor będzie wyłączona.

Firma zamierza wyłączyć tę funkcję na poziomie BIOS-u, co da użytkownikom możliwość ponownego jej włączenia.

IBM zdecydował się na fabryczne wyłączenie funkcji identyfikacyjnej, ponieważ stwierdził, iż istnieją uzasadnione obawy nadużywania tej cechy Pentium III, co może prowadzić do naruszania prywatności. Przedstawiciele firmy uważają też, że użytkownik ma prawo decydowania, czy ta funkcja nowego procesora Intela ma być włączona.

Przedstawiciele Intela twierdzą, że decyzja o włączeniu lub wyłączeniu tej funkcji w BIOS-ie należy do producentów sprzętu. Firma zachęca ich jednak do włączenia identyfikacji w fabrycznych ustawieniach, "aby użytkownicy mogli od razu korzystać ze wszystkich nowych funkcji procesora". Nie wszyscy producenci sprzętu zgadzają się na dodanie opcji przełączania funkcji identyfikacji w BIOS-ach swoich komputerów.

Umieszczając w Pentium III unikalne numery identyfikacyjne, Intel zamierzał zwiększyć bezpieczeństwo danych przesyłanych w Internecie. Krytycy tego rozwiązania zarzucają mu, że nie wziął on pod uwagę tego, iż nowa cecha procesora może zostać również wykorzystana do śledzenia aktywności użytkownika.