IBM wspólnie z NuTec tworzy superkomputer do prac nad ludzkim genomem

Maszyna ma należeć do pierwszej dziesiątki najszybszych superkomputerów na świecie i być zarazem najszybszą, działającą poza laboratoriami rządowymi.

IBM i NuTec Sciences (amerykańska firma prowadząca badania genetyczne) poinformowały o podjęciu prac nad najpotężniejszym superkomputerem, jaki kiedykolwiek pracował na świecie poza agencjami rządowymi. Maszyna ma być wykorzystywana do rozszyfrowania ludzkiego genomu. Wartość kontraktu nie została ujawniona.

Poznanie i uporządkowanie genów człowieka ma pozwolić naukowcom na odkrycie mechanizmów powstawania i tym samym leczenie wielu chorób. Odpowiedni algorytm, który został opracowany przez National Human Genome Research Institute, amerykańską agendę rządową, pozwala badaczom na symulowanie powstawania chorób i obserwowanie jaki mają w tym udział geny. Niestety algorytm jest bardzo skomplikowany i do obliczeń z jego wykorzystaniem niezbędne jest stosowanie najbardziej zaawansowanych komputerów.

Superkomputer tworzony przez IBM-a i NuTec ma się składać z 5 tys. procesorów. Będzie przeprowadzał 7,5 bln operacji na sekundę. Do jego budowy mają być wykorzystane unixowe serwery eServer p640, działające pod kontrolą systemu AIX. Maszyna ma należeć do pierwszej dziesiątki najszybszych superkomputerów na świecie i być zarazem najszybciej działającą poza laboratoriami rządowymi. Jej uruchomienie przewidywane jest w przyszłym roku.

Przedstawiciele NuTec zapowiedzieli, że udostępnią superkomputer i algorytm obliczania genomu laboratoriom uniwersyteckim, nowo powstającym firmom z branży biotechnologicznej i farmaceutycznej.

***

IBM przeznacza 100 mln USD na budowę nowego superkomputera

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200