IBM wprowadził na rynek nowy serwer z serii RS/6000

IBM wprowadził na polski rynek nowy serwer H70 należący do serii RS/6000, który jest pierwszą maszyną zbudowaną na bazie 64-bitowych procesorów NorthStar typu RS64-II.

IBM wprowadził na polski rynek nowy serwer H70 należący do serii RS/6000, który jest pierwszą maszyną zbudowaną na bazie 64-bitowych procesorów NorthStar typu RS64-II. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, serwer H70 zastąpi - cieszący się w Polsce dużym zainteresowaniem - model H50. Po wprowadzeniu nowej wersji o kilkanaście procent obniżono cenę H50. IBM opracował także plan modernizacji 32-bitowych modeli H50 do H70.

H70 jest przeznaczony dla dużych i średnich przedsiębiorstw jako platforma dla baz danych i aplikacji wspomagających handel elektroniczny. Przedstawiciele firmy twierdzą, że zainteresowanie w Polsce nowym serwerem wyrażają zwłaszcza instytucje bankowe.

W klastrze raźniej

Dzięki zastosowaniu nowych procesorów H70 ma być nawet o 75% wydajniejszy w porównaniu z wcześniejszym modelem RS/6000. Jak wykazały testy, ma o około 30% bardziej wydajny układ wejścia/wyjścia, zapewniający przepustowość przekraczającą 500 MB/s. Podstawowa konfiguracja H70 kosztuje ok.,26,9 tys. USD. Model ten jest już dostępny w Polsce.

Oprócz pojedynczych modeli, IBM oferuje również system klastrowy oparty na nowym modelu serwera. W podstawowej konfiguracji jest on złożony z dwóch maszyn H70. Każdy z nich standardowo wyposażono w jeden procesor RS64-II taktowany zegarem 340 MHz i 512 MB pamięci typu SDRAM. Opcjonalnie można dokupić preinstalowane aplikacje (m.in. bazę danych IBM DB2 i Domino Server). Najtańszy klaster złożony z dwóch maszyn H70 kosztuje ok. 112 tys. USD.

Satysfakcja gwarantowana

IBM postanowił również zapewnić klientom stałą wydajność serwerów. Dotyczy to na razie systemu SAP R/3. Program ten ogłoszono podczas tegorocznych targów CeBIT w Hanowerze. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli IBM Polska, program zostanie udostępniony także polskim klientom.

Gdy system RS/6000 o uzgodnionej wcześniej konfiguracji w ciągu 24 miesięcy od daty zakupu z jakichkolwiek powodów nie będzie mógł obsłużyć zaplanowanego obciążenia, firma bezpłatnie go zmodernizuje. Klient jednak musi wcześniej określić swoje potrzeby, w tym liczbę wdrażanych modułów i liczbę ich użytkowników.

IBM Polska przygotowuje również ofertę polegającą na sprzedaży wraz z modelem H70 systemu wspomagania zarządzania SAP R/3.

Szczypta technologii

Każdy procesor NorthStar zainstalowany w H70 ma 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu z korekcją błędów (ECC). Pamięć RAM można rozszerzyć do 8 GB. Układy wejścia/wyjścia zawierają cztery oddzielne sterowniki PCI. Urządzenie jest wyposażone w kartę sieciową Ethernet 10/100 i w dwa zintegrowane kontrolery SCSI. Serwer uzupełnia wbudowany procesor serwisowy, który monitoruje stan systemu informując, co i kiedy należy wymienić. Całość pracuje pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego AIX 4.3.2, który umożliwia poprawną, równoczesną pracę 32- i 64-bitowych aplikacji.


TOP 200