IBM wkracza na rynek narzędzi bazodanowych dla systemów mainframe

Firma w ciągu najbliższych czterech lat zamierza zainwestować 200 mln USD, co ma umożliwić jej konkurowanie z głównymi producentami tego typu rozwiązań - BMC Software i Computer Associates International.

IBM ujawnił plany wejścia na rynek narzędzi baz danych dla systemów typu mainframe. Firma w ciągu najbliższych czterech lat zamierza zainwestować 200 mln USD, co ma umożliwić jej konkurowanie z głównymi producentami tego typu rozwiązań - BMC Software i Computer Associates International.

Według analityków z International Data Corporation (IDC), IBM kontroluje obecnie 75% rynku baz danych dla komputerów mainframe, co daje mu dobrą pozycję wyjściową na rynku narzędzi dla nich. Coroczny wzrost tego rynku wynosi ok. 13% i szacuje się, że w ciągu najbliższych czterech lat osiągnie on wartość 2 mld USD.

W pierwszej kolejności IBM zamierza opracować zestaw 35 narzędzi dla baz danych DB2 i IMS, przeznaczonych dla komputerów pracujących pod kontrolą systemu OS/390. Pierwsze z nich powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym miesiącu, a do końca roku udostępniony ma być pełen zestaw narzędzi - twierdzą przedstawiciele IBM-a.

Nowa oferta w większości będzie się składać z obecnych na rynku narzędzi przeznaczonych do pracy z bazami DB2 w wersji dla Unixa i Windows NT, które będą dostosowywane do OS/390. IBM zapowiada, że pojawi się też 10 zupełnie nowych narzędzi, przystosowanych do pracy z dwoma mainframe'owymi bazami.

Przygotowywane narzędzia mają pozwolić na administrację bazami danych, zarządzanie odbudową baz w razie awarii lub duplikacji systemów oraz administrowanie wydajnością i aplikacjami bazodanowymi.

Przedstawiciele Big Blue zapewniają, że jego nowe produkty będą zdecydowanie - nawet o 50% - tańsze niż podobna oferta konkurencji.

***

Sprzedaż baz danych wzrosła w ub.r. o 18%

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200