IBM wchłania

Big Blue dalej wzmacnia dział usług profesjonalnych i ofertę oprogramowania do zarządzania. Wskazują na to przejęcia firm FileNet i Internet Security Systems.

Big Blue dalej wzmacnia dział usług profesjonalnych i ofertę oprogramowania do zarządzania. Wskazują na to przejęcia firm FileNet i Internet Security Systems.

Transakcje mają zostać zakończone do końca roku, więc firmy są powściągliwe w komentarzach. "Transakcja przejęcia firmy FileNet przez IBM nie została jeszcze zaakceptowana przez udziałowców i instytucje regulacyjne. Na obecnym etapie możemy zapewnić naszych klientów i partnerów o niezmiennym wsparciu. Co więcej, rozwiązania FileNet stanowią pewną inwestycję na przyszłość" - przekonuje Marcin Sobieraj, szef FileNet Poland. Podobne zdanie mają przedstawiciele ISS i IBM, co jest rutyną przy tego typu transakcjach. Skoro nie ujawniono planów globalnych, tym bardziej nie wiadomo, jakie będą losy oddziałów FileNet i ISS w strukturze .

Kompletna treść

Przejęcie FileNet, producenta oprogramowania do zarządzania treścią, wpisuje się w ogłoszoną przed kilkoma miesiącami strategię "information on demand". Warta 1,6 mld USD transakcja jest największym wydatkiem IBM tego typu od czasu przejęcia pod koniec 2002 r. Rational Software za 2,1 mld USD.

Kluczowym elementem portfolio FileNet jest rozwiązanie do zarządzania procesami biznesowymi. IBM posiada własne technologie , koncentrują się one jednak na połączeniach pomiędzy systemami, przepływie danych między aplikacjami. Technologia FileNet pozwala zarządzać przepływami dokumentów pomiędzy wieloma osobami zaangażowanymi w procesy.

IBM pracował nad stworzeniem kompletnego rozwiązania do zarządzania treścią od początku lat 90. Firma odnosiła sukcesy, ale były one niepełne. Ta transakcja właściwie to potwierdza. Wiadomo, że IBM planuje zintegrować zatrudniającą 1800 pracowników firmę z własnym działem zajmującym się zarządzaniem treścią. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że będą rozwijać zarówno własny produkt Content Manager, jak i platformę P8 FileNet.

Doświadczenie wielu fuzji na rynku IT uczy, że takie dualistyczne podejście na dłuższą metę rzadko się sprawdza. Po pewnym czasie rozwojowi jednego produktu nadaje się priorytet, a drugi podtrzymuje się przy życiu tylko po to, by nie spłoszyć klientów. Nic więc dziwnego, że wśród klientów FileNet pojawiło się zaniepokojenie. Analitycy uspokajają, że IBM nie zakończy rozwijania pozyskanych produktów. Porzucenie produktów FileNet i zastąpienie ich własnymi kosztowałoby IBM zbyt wiele. Ponadto z pewnością firma będzie starała się zachować przychody z usług powiązanych z istniejącymi implementacjami oprogramowania FileNet.

Dalej, ku usługom

Rynek oprogramowania ECM

Rynek oprogramowania ECM

Za Internet Security Systems (ISS) IBM zdecydował się zapłacić mniej niż za FileNet - 1,3 mld USD. ISS uznawana jest za jednego z liderów w segmencie rozwiązań bezpieczeństwa IT, ale w ostatnich latach jej gwiazda nieco przygasła. Plotki o jej rychłym przejęciu krążyły w branży od dawna.

ISS to amerykańska firma działająca od 1994 r. Produkuje oprogramowanie do ochrony sieci i kompletne platformy sprzętowo-programowe; świadczy usługi zarządzania bezpieczeństwem na zasadach outsourcingu. Popularnością cieszy się linia produktów Proventia, w skład której wchodzą m.in. systemy do wykrywania i zapobiegania włamaniom. W ramach ISS działa także znana w branży grupa X-Force, zajmująca się monitorowaniem zagrożeń sieciowych.

Z deklaracji IBM wynika, że ISS stanie się częścią działu IBM Global Services. ISS ma zostać niezależną jednostką w dziale Infrastructure Management Services. Szefem tej jednostki będzie obecny prezes i dyrektor wykonawczy firmy Tom Noonan. Kierownictwo IBM Global Services zwracało uwagę na to, że przejęcie ISS to sposób na rozszerzenie oferty usług outsourcingowych z zakresu bezpieczeństwa. W ocenie IBM wartość tego rynku w ciągu najbliższej dekady może sięgnąć 20 mld USD.

"ISS posiada kilka centrów świadczących usługi zarządzania bezpieczeństwem, z których główne znajdują się w Atlancie w USA. Europejskie centrum znajduje się w Brukseli. Pracuje w nim kilkanaście osób" - opowiada Michał Jarski, szef polskiego oddziału ISS. Na całym świecie firma posiada ok. 11 tys. klientów. Obsługuje także kilku w Polsce (są to przedstawicielstwa firm zagranicznych). "Co ciekawe, jesteśmy chyba jedyną firmą, która gwarantuje klientom, obsługując także platformy sprzętowe i programowe konkurencyjnych dostawców, że do ich sieci nikt się nie włamie" - dodaje Michał Jarski.

Co ze sprzętem?

Analitycy zwracają uwagę, że kilka lat temu IBM wycofał się z rozwijania oprogramowania firewall. Czy przejęcie ISS to powrót na porzuconą kiedyś ścieżkę? Stwierdzenie dotyczące miejsca dla ISS w strukturze IBM wywołało wiele komentarzy. Pojawiły się głosy, że IBM zainteresowany jest wyłącznie usługową ofertą ISS i jej klientami. Rozwój produktów zostanie szybko wstrzymany.

IBM przekonuje, że przejęcie ISS dotyczy zarówno zespołu świadczącego usługi outsourcingowe, jak i produktów linii Proventia. Dodaje jednak, że ma ono poprawić wyniki finansowe firmy oraz przyczynić się do wzmocnienia jej wizerunku od strony technologii związanych z bezpieczeństwem. Tymczasem największe zyski można obecnie osiągać właśnie w dziedzinie usług.

Z pewnością IBM nie zabraknie środków finansowych na rozwój produktów. Pytanie, czy jest do tego wola. Jeśli tak będzie, produkty i usługi ISS zyskają zupełnie nowe kanały sprzedaży. Możliwości IBM są pod tym względem nieporównanie większe niż ISS.

Zagęszczenie wokół treści

Według IDC rynek oprogramowania ECM (Enterprise Content Management) wzrósł w ubiegłym roku o ponad 9%. Jego wartość szacowana jest na 3,2 mld USD. Dotychczas największy (11,3%) udział w rynku posiadał EMC (dział Documentum). Najprawdopodobniej jednak to się zmieni. Udziały FileNet wynosiły bowiem 9,2% (drugie miejsce), natomiast IBM - 9,1% (trzecie miejsce). Na dalszych pozycjach znajdują się m.in. firmy: Open Text, Microsoft, Hummingbird, Stellent, Interwoven oraz Vignette. Konsolidacja trwa w najlepsze. Open Text ogłosił właśnie plany przejęcia Hummingbird za 489 mln USD.

10 mln na zakupy

W ciągu ostatnich lat IBM jest bardzo aktywny w procesach konsolidacyjnych na różnych rynkach. Tylko w sierpniu br. IBM zapowiedział przejęcie czterech firm. Poza FileNet i ISS, IBM ogłosił przejęcie firmy MRO Software, specjalizującej się w zarządzaniu zasobami fizycznymi (wartość transakcji to 740 mln USD) oraz Webify Solutions, producenta oprogramowania na zamówienie dla przedsiębiorstw przemysłowych i dostawcy usług rozwiązań dla architektur SOA (Service-Oriented Architecture). W tym drugim przypadku nie ujawniono kosztów przejęcia. To jednak tylko niewielki fragment przejęć IBM, od 2003 r. było ich prawie pół setki, a przeznaczone na te transakcje środki przekraczają 10 mld USD.


TOP 200