IBM w pięciu kołach

Olimpiada zimowa w Nagano '98 to siedemnaste igrzyska obsługiwane przez system informatyczny IBM. Historia ''olimpijskich'' systemów komputerowych pokrywa się z historią rozwoju przemysłu komputerowego.

Olimpiada zimowa w Nagano '98 to siedemnaste igrzyska obsługiwane przez system informatyczny IBM. Historia ''olimpijskich'' systemów komputerowych pokrywa się z historią rozwoju przemysłu komputerowego.

System komputerowy dostarczony na olimpiadę w 1960 r. kosztował 500 tys. USD. Wyposażenie w sprzęt i oprogramowanie tegorocznych zimowych igrzysk kosztowało ok. 140 mln USD. Przedstawiciele IBM twierdzą jednak, że igrzyska olimpijskie są doskonałą formą promocji, a firma może zaprezentować wszystkie swoje rozwiązania w działaniu setkom milionów ludzi.

Przełomowe olimpiady IBM

1960 r. - Squaw Valley. Po raz pierwszy na olimpiadzie wykorzystano komputery do prezentacji wyników sportowców. Centrum komputerowe IBM stosowało wówczas urządzenie RAMAC 305, a dane wczytywano ze stosu kart perforowanych.

1964 r. - Innsbruck. Dane zbierane są z terminali pracujących w trybie on-line. Zasilają one komputery IBM 1401 i 1410.

1976 r. - Montreal. Po ośmiu latach nieobecności na igrzyskach olimpijskich IBM po raz pierwszy tworzy specjalną aplikację, obejmującą zarządzanie akredytacjami, wynikami i analizami. Udane dla polskiej reprezentacji igrzyska nadzoruje mainframe S/370 Model 135.

1980 r. - Moskwa. Dane są zbierane przez 150 terminali przesyłających je do mainframe'a S/370 Model 148. Wyniki i analizy otrzymywane z komputera trafiają w trzech językach - angielskim, rosyjskim i francuskim - do agencji prasowych. Część danych obsługuje komputer zbudowany przez Rosjan, kopia starszej wersji komputera IBM S/360.

1984 r. - Sarajewo i Los Angeles. Na olimpiadzie pojawia się poczta elektroniczna i komputery osobiste. Wszystkie podstawowe aplikacje napisane na potrzeby letnich i zimowych igrzysk pracują pod kontrolą komputera mainframe 4318 starszej generacji.

1992 r. - Barcelona. Wprowadzono dotykowe ekrany dla komentatorów stacji radiowych i telewizyjnych. System informatyczny igrzysk pracuje pod kontrolą IBM 3090 i ES/9000. Komputer AS/400 obsługuje biuro Komitetu Olimpijskiego.

1994 r. - Lillehammer. Zmodyfikowano aplikacje z letnich i zimowych igrzysk z 1992 r. Po raz pierwszy trasy olimpijskich biegów wytyczane są za pomocą stacji roboczych RS/6000 i .

1996 r. - Atlanta. Pierwszą oficjalną stronę WWW poświęcono igrzyskom. Odwiedziło ją ponad 200 mln osób. Według IBM, była to wówczas najbardziej rozbudowana strona internetowa w całej sieci. Na potrzeby działaczy, sportowców i dziennikarzy stworzono intranetowy system informacyjny, oparty na Lotus Notes.


TOP 200