IBM: ulepszona dystrybucja oprogramowania

IBM przygotował nową wersję produktu do dystrybucji oprogramowania i cyfrowego wyposażania użytkowników.

IBM Tivoli Provisioning Manager 5.1 ma umożliwiać automatyzację części procesu wdrażania i rozprowadzania oprogramowania laptopów, desktopów, urządzeń bezprzewodowych i serwerów. Produkt wyposażono w nowe technologie pozwalające na wybór optymalnego momentu dystrybucji oprogramowania do klienta, w oparciu o dostępne pasmo sieciowe. Oprogramowanie może sondować użytkowanie sieci wykorzystując protokoły TCP/IP i automatycznie dostosowywać dystrybucję oprogramowania do stopnia wykorzystywania pasma sieci.

Oprogramowanie może także zmniejszać wpływ dystrybucji oprogramowania na sieć, wykorzystując nowy mechanizm, który pozwala stronie klienckiej na sprowadzanie uaktualnień z lokalnego serwera lub desktopa, jeżeli nadmierny ruch sieciowy lub przeciążenie centralnego serwera dystrybucji spowalnia proces. Wykorzystujący technologię grid system pracy peer-to-peer pozwala na sprowadzanie plików z najbliższego systemu zamiast bezpośrednio z serwera centralnej dystrybucji oprogramowania, odciążając ruch i sam serwer centralnej dystrybucji.

Nowe wydanie produktu wykorzystuje technologię uzyskaną przez IBM w wyniku przejęcia firmy Rembo Technologies w czerwcu br. Technologia ta wykorzystuje techniki przechowywania indywidualnych dostosowań konfiguracyjnych w obrazach klienckich i serwerowych systemów operacyjnych, co umożliwia zachowywanie zmian i szybsze odtwarzania, jeżeli system wymaga przebudowy.

Oprogramowanie instalowane jest na dedykowanym serwerze (platformy AIX, Windows, Linux Solaris) i może wyposażać różne komponenty IT, począwszy od wirtualnych serwerów i warstw pośredniczących, po urządzenia sieciowe działające jako routery lub rozdzielacze obciążeń. Można także wyznaczyć serwery 'depozytowe', z których instaluje się pakiety na klientach i serwerach, jeżeli jest to uzasadnione rozmiarem i rozległością sieci.

Cena pakietu Tivoli Provisioning Manager 5.1 wynosi 1100 USD za zarządzany procesor lub 65 USD za zarządzanego klienta.