IBM udostępni kod Monterey-64

Twórcy narzędzi zaangażowani w prace projektu Monterey, mającego na celu stworzenie unixowego systemu operacyjnego dla 64-bitowej architektury Intela IA-64, otrzymają 29 lutego jego kod źródłowy w wer...

Twórcy narzędzi zaangażowani w prace projektu Monterey, mającego na celu stworzenie unixowego systemu operacyjnego dla 64-bitowej architektury Intela IA-64, otrzymają 29 lutego jego kod źródłowy w wersji alfa - poinformowali przedstawiciele IBM.

Monterey-64 jest nazwą roboczą zaawansowanego systemu unixowego, opracowywanego wspólnie przez IBM-a, Santa Cruz Operation (SCO), Compaqa i Intela. Ma on działać na 64-bitowych procesorach Intela, z których pierwszy model Itanium (znany wcześniej jako Merced), ma trafić na rynek w I połowie br., jak również na procesorach Power IBM-a.

Udostępnienie kodu systemu w wersji alfa oznacza rozpoczęcie tzw. drugiej fazy działań członków projektu, polegającej na wprowadzaniu nowego systemu na rynek wraz z przystosowanym dla niego sprzętem oraz programami kompilującymi, narzędziami i aplikacjami. Cel ten ma zostać zrealizowany do IV kw. tego roku.

Latem br. czołowi dostawcy oprogramowania typu middleware mają otrzymać system i zapoznać się z kompilatorami oraz narzędziami stworzonymi do budowy interfejsów pomiędzy ich oprogramowaniem a nową platformą. Natomiast wczesną jesienią twórcy aplikacji będą mieli szansę sprawdzić swoje produkty i precyzyjniej dopasować interfejsy do systemu działającego na konkretnym sprzęcie.

***

Członkowie Monterey uruchomili unixowy system bezpośrednio na Mercedzie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200