IBM: szybsze procesory nawet z krzemu

Firma opracowała krzemowe tranzystory, mogące pracować z częstotliwością do 210 GHz. Producent utrzymuje, że dzięki wykorzystaniu nowej technologii niedługo możliwa będzie produkcja specjalizowanych procesorów telekomunikacyjnych taktowanych zegarem 80 GHz. Dotąd powszechna była opinia, że przy użyciu krzemu nie uda się uzyskać większej szybkości pracy układów scalonych.

IBM utrzymuje, że inżynierom firmy udało się stworzyć najszybszy tranzystor na świecie. Układ może pracować z częstotliwością do 210 GHz przy natężeniu prądu na poziomie jednego miliampera. IBM zmniejszył ponadto rozmiary tranzystora, tworząc układ z nowego materiału (krzem-german), który przewodzi prąd lepiej niż czysty krzem. Inżynierowie IBM przez 10 lat prowadzili prace nad możliwością wykorzystania nowego związku w budowie układów scalonych.

IBM zapowiada, że osiągniecie firmy przeczy powszechnej opinii o konieczności stosowania innych niż krzem (np. fosforek indu) materiałów do budowy superwydajnych procesorów. Jak dotąd powszechnie uważano, że wykorzystując krzem nie uda się uzyskać większych szybkości pracy układów scalonych.

Zobacz również:

  • Czy "powrót do biura" Elona Muska to geniusz czy korporacyjne samobójstwo?

Przedstawiciele IBM przewidują, że nowa technologia pozwoli w ciągu najbliższych lat opracować układy pracujące wielokrotnie szybciej niż obecnie stosowane. Pierwsze na rynku mają pojawić się specjalizowane procesory telekomunikacyjne, taktowane zegarami 80 - 100 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200