IBM stawia na technologię SDS – oferuje kolejne wersje rozwiązania Elastic Storage

IBM rozszerza swoją ofertę w obszarze technologii Elastic Storage (rozwiązanie typu SDS; Software-Defined Storage; systemy pamięci masowych oparte na oprogramowaniu) i wprowadza na rynek dwa nowe produkty tej linii: system Elastic Storage wykorzystujący platformę IBM Power (IBM Elastic Storage Server) oraz drugi taki system dla maszyn mainframe System Z.

Firma zaprezentowała swoje pierwsze rozwiązanie Elastic Storage zaledwie kilka miesięcy temu (dokładnie w maju br.). Następnie IBM wprowadził do oferty to rozwiązanie w postaci chmurowej usługi IaaS (Infrastructure-as-a-Service).

Wcześniej technologia ta pojawiła się – chociaż nie pod tą nazwą - w superkomputerze Watson. Był on znany głównie z tego, że brał udział w telewizyjnym turnieju Jeopardy (chodzi o telewizję amerykańską) , gdzie odpowiadał na pytania zachowując się jak człowiek.

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych
  • Wirtualizacja aplikacji

Mówiąc najkrócej Elastic Storage to oprogramowanie bazujące w dużej mierze na systemie plików GPFS (General Parallel File System), które wirtualizuje systemy pamięci masowych, tworząc pojedynczą pulę obiektów reprezentujących różnego rodzaju dane. To oprogramowanie, dzięki któremu aplikacje mogą korzystać z usług firmowych systemów pamięci masowych różnych typów, niezależnie od tego gdzie są one zlokalizowane i jakie interfejsy je obsługują. Elastic Storage wykorzystuje technologie podobne do tych, które są stosowane w systemach pozwalających wirtualizować i konsolidować serwery, co jest realizowane poprzez budowanie ich wirtualnych wystąpień.

Ważną cechą rozwiązania jest to, że zależnie od potrzeb zgłaszanych przez poszczególne aplikacje, Elastic Storage może przenosić dane na różne poziomy, które odpowiadają szybko albo wolno pracującym systemom pamięci masowych. Ponieważ mamy tu do czynienia z oprogramowaniem, pulę danych stworzonych przez Elastic Storage można konfigurować na dowolne sposoby.

Oferowane przez firmę rozwiązanie IBM Elastic Storage Server składa się z warstwy sprzętowej i programistycznej. Warstwę sprzętową reprezentuje serwer Power razem z dyskami, a warstwę programistyczną Elastic Storage. Użytkownicy mają do wyboru wiele konfiguracji takiego rozwiązania, dobierając do swoich potrzeb jego moc oraz pojemność.

Druga nowość Elastik Storage nosi nazwę Elastic Storage for Linux on System Z. W tym przypadku użytkownicy mogą uruchamiać oprogramowanie Elastic Storage na maszynach mainframe linii System Z.

Dla użytkowników ważne jest też to, że Elastic Storage wspiera publiczne i prywatne chmury (pracując zgodnie z otwartym oprogramowaniem OpenStack), jak również technologie Big Data (takie jak Hadoop).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200