IBM rozważa wyjście z rynku serwerów x86

Według nieoficjalnych informacji IBM planuje ograniczyć działalność na rynku serwerów opartych na układach architektury x86 i odsprzedać innej firmie część pionu biznesowego wyspecjalizowanego w takich rozwiązaniach. Jako potencjalny nabywca wymieniany jest koncern Lenovo.

IBM jest obecnie trzecim największym producentem opartych na architekturze x86 serwerów na świecie. W ub. r. kontrolował ok. 15,7% rynku. Koncern powoli traci w nim udziały rynkowe, a sprzedaż serwerów tej klasy jest źródłem niewielkiej części przychodów.

Odsprzedając ten obszar działalności, IBM zyskałby środki na inwestycje w obszarach o lepszej marży i perspektywach rozwoju, np. segment narzędzi klasy Business Intelligence. IBM w przeszłości podejmował już tak radykalne decyzje. Deklaracje władz IBM pozwalają sądzić, że strategia rozwoju koncernu będzie opierała się głównie na innowacjach i eliminowaniu mniej rentownych obszarów działalności.

Najbardziej prawdopodobnym nabywcą ma być chiński koncern Lenovo, który w 2005 r. kupił od IBM dział komputerów osobistych. Nieoficjalnie mówi się, że wartość potencjalnej transakcji może sięgnąć od 2,5 do nawet 4,5 mld USD, w zależności od skali i rodzaju zasobów, jakie przejmie nabywca.

Eksperci uważają, że IBM nie zrezygnuje całkowicie z rynku serwerów architektury x86.


TOP 200