IBM przyspiesza wydanie kodu testowego AIX

IBM zmienia sposób projektowania i wydawania systemu operacyjnego AIX, aby zapewnić użytkownikom i dostawcom oprogramowania większy wpływ na prace projektowe nad tym systemem.

W ramach tych zamierzeń, użytkownicy AIX będą mieli dostęp do mechanizmów nowego systemu operacyjnego co najmniej rok przed pojawieniem się finalnej wersji uaktualnienia. Do tej pory wersja beta pojawiała się zazwyczaj trzy do czterech miesięcy przed ostatecznym wydaniem. Ostatnio IBM ogłosił, iż zamierza udostępnić do testów w pierwszym kwartale 2006 r. kilka nowych mechanizmów planowanych w AIX 5.4, którego wydanie zaplanowano na rok 2007.

Firma nazwała taki model współpracy z użytkownikiem 'open communnity development model' i powołała w tym celu, w Austrii, AIX Collaboration Center. W ciągu dwóch lat IBM zamierza wydać 200 milionów USD na wyposażenie tego centrum.

Wstępny zestaw mechanizmów AIX 5.4 udostępnionych do wcześniejszych testów ma zawierać niektóre elementy technologii zarządzania obciążeniami, którą IBM uzyskał przejmując w czerwcu br. firmę Meiosys.

IBM nie zamierza naśladować Suna i udostępniać kodu AIX na zasadach open source, tak jak to ma miejsce w wypadku Solaris. Firma zamierza natomiast udostępniać technologie AIX w innych projektach wywodzących się z open source. I tak technologia dynamicznego partycjonowania AIX ma być zawarta w oprogramowaniu Novell Suse Linux Enterprise Server 9.


TOP 200