IBM przygotowuje nowe rozwiązania dla swoich jednopłytowych serwerów

IBM zamierza wyposażyć produkowane przez siebie serwery blade w nowe opcje i możliwości, co pozwoli przedsiębiorstwom lepiej zarządzać zasobami informatycznymi.

IBM zapowiada wprowadzenie w tym roku następujących rozwiązań: modułu dla chassis blade zawierającego przełączniki LAN (działające w warstwach Layer 4/Layer 7); czteroprocesorowego serwera blade opartego na intelowskich układach CPU lub na firmowej technologii Power (układy CPU). Do produkowanych już dwuprocesorowych serwerów blade maja zostać wprowadzone szybsze układy Intela.

Pierwszymi firmami, które wprowadziły na rynek serwery jednopłytowe były RLX Technologies and Egenera – za nimi poszły takie tuzy jak HP, Dell, IBM i Sun. IBM wprowadził do swojej oferty pierwszy serwer blade w grudniu 2002 r. i wszystko wskazuje na to, że w 2003 r. firma ta zaprezentuje szereg nowych tego typu rozwiązań. IBM sprzedał do lutego 2003 ponad 5 tys. serwerów blade. Yankee Group szacuje, że obroty na światowym rynku jednopłytowych serwerów blade osiągną w 2006 r. poziom 3,78 mld USD (w 2002 r. - 95 mln USD).

Zobacz również:

IBM oferuje obecnie chassis na serwery blade oznaczone symbolem eServer BladeCenter. W jednym chasssis (wysokość 7 U) można umieścić do 14 jednopłytowych serwerów, każdy wyposażony w dwa procesory Xeon. Chassis zawiera przełącznik LAN Ethernet oraz przełącznik Fibre Channel 2 Gb/s i dodatkowe porty tego standardu, pozwalające podłączać do serwerów zewnętrzne pamięci masowe i sieci SAN. IBM informuje, że kolejne wersje serwerów eServer BladeCenter będą uwzględniały technologię InfiniBand (szybka magistrala danych).

Jeszcze w tym roku IBM wprowadzi do swojej oferty moduły blade zawierające przełączniki Layer 4/ Layer 7. IBM współpracował z takimi uznanymi producentami sprzętu sieciowego jak Nortel i Cisco, starając się opracować przełącznik oferujący dużo więcej zaawansowanych funkcji niż można spotkać w produkowanych już modułach tego typu, które reprezentują w większości przypadków przełączniki Layer 2. Nowe moduły IBM będą realizować funkcje Layer 4 do Layer 7, co oznacza, że użytkownicy będą mogli konfigurować chassis na różne sposoby (równoważenie obciążeń czy zarządzanie ruchem pakietów), nie dokupując dedykowanych urządzeń, co zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami.

IBM planuje też zwiększyć wydajność dwuprocesorowych serwerów BladeCenter HS20, instalując w nich układy CPU Intel Xeon (taktowane zegarami 2,6 GHz i 2,8 GHz).

Kolejną nowością będą czteroprocesorowe serwery blade oparte na firmowej technologii Power (układy CPU) lub na procesorach intelowskich, wszystkie pracujące pod systemem AIX (oferowane dzisiaj przez IBM serwery blade mogą pracować pod 32-bitowymi systemami operacyjnymi Windows 2000 Server, Red Hat Linux, SuSE Linux lub Novell NetWare). Na serwerach tych użytkownicy będą mogli uruchamiać 64-bitowe aplikacje, na przykład duże bazy danych czy aplikacje ERP (Enterprise Resources Planning; zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa).

IBM nie jest jedynym producentem serwerów blade z funkcją obsługi pamięci masowych. Hewlett-Packard wprowadził do swojej oferty w lutym br. serwer ProLiant BL40p, zawierający interfejsy pozwalające dołączać sieci SAN i pamięci masowe NAS. Oferowany do tej pory dwuprocesorowy serwer blade ProLiant BL20p zawierał porty obsługujące sieci SAN.


TOP 200