IBM przenosi swoje oprogramowanie do chmury

IBM skrupulatnie wykorzystuje swoje zasoby, aby zbudować globalny sklep z aplikacjami i środowisko programowania - BlueMix. Wszystko oczywiście w chmurze.

W 2013 roku IBM kupił publiczną chmurę o globalnym zasięgu - Softlayer. Firma przeznaczyła na ten cel 2 miliardy dolarów. Zrozumiałe więc, że zamierza wykorzystać ją w maksymalnym stopniu.

Lance Crosby, CEO Softlayer przyznał, że firma zajmuje się obecnie przenoszeniem oprogramowania middleware IBMa właśnie do publicznej chmury. Dzięki temu ma ono być powszechnie dostępne.

Zobacz również:

  • Jak dostosować się do nowej rzeczywistości technologicznej. Podcasty Computerworld TOP200
  • IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji

Zebranie całego oprogramowania w ramach jednej architektury to dopiero pierwszy krok. IBM szykuje się bowiem do otwarcia internetowego sklepu z aplikacjami, za pośrednictwem którego klienci będą mogli wyszukać odpowiadające im oprogramowanie stworzone przez IBM, a następnie w prosty sposób pobrać je. Docelowo, w bazie produktów znajdzie się aż 2000 pozycji.

Sam projekt nosi póki co nazwę BlueMix. IBM chce zainwestować w stworzenie i utrzymanie platformy nawet 1,2 miliarda dolarów, udostępniając jej dodatkowo 40 już istniejących centrów danych firmy rozsianych po całym świecie.

IBM udostępni też środowisko programowania, korzystające z możliwości otwartej, chmurowej platformy (PaaS) Cloud Foundry, a także obsługujące repozytoria Git, oraz dodatkowe plug-iny do Web IDE, Eclipse i Visual Studio. To wszystko po to, aby zachęcić twórców oprogramowania do rozwijania produktów IBMa i udostępniania ich w sieci. Prawdopodobnie ważną rolę gra tu wiara w prawdziwość prognoz mówiące o tym, że do 2019 roku aż 67% aplikacji będzie powstawało w chmurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200