IBM przejął Lotusa

Największa w dotychczasowych dziejach przemysłu komputerowego transakcja została zawarta między IBM a Lotusem 11 czerwca 1995 r. Zgodnie z umową Big Blue przejmie pakiet kontrolny akcji Lotusa za 3,52 mld USD. Dotychczasowy szef przejmowanej przez koncern firmy Jim Manzi pozostanie na swoim stanowisku jednocześnie pełniąc funkcję wiceprezesa IBM.

Największa w dotychczasowych dziejach przemysłu komputerowego transakcja została zawarta między IBM a Lotusem 11 czerwca 1995 r. Zgodnie z umową Big Blue przejmie pakiet kontrolny akcji Lotusa za 3,52 mld USD. Dotychczasowy szef przejmowanej przez koncern firmy Jim Manzi pozostanie na swoim stanowisku jednocześnie pełniąc funkcję wiceprezesa IBM.

Niespodzianką dla rynku stała się ogłoszona 6 dni wcześniej oferta zakupu większości akcji Lotusa przez koncern IBM. Co prawda przedstawiciele IBM już od pół roku prowadzili negocjacje w tej sprawie, ale dopiero wyraźny opór kierownictwa Lotusa zmusił ich do podjęcia bardziej radykalnego kroku, jakim była zgłoszona 5 czerwca br. oferta zakupu akcji. Jim Manzi podpisał umowę na 4 dni przed ostatecznym - zgodnie z amerykańskim prawem - terminem przejęcia firmy.

Analitycy są zgodni, że przejmowana przez IBM firma nie miała szans na wycofanie się z transakcji. Lotus ponosił ostatnio wyraźne straty finansowe, a jego pozycja na rynku aplikacji wciąż spada na korzyść głównego oponenta firmy Microsoft. Dla IBM przejęcie tej firmy oznacza zwrot w kierunku rynku oprogramowania, co może znacznie wpłynąć na wzrost popularności jego własnego systemu operacyjnego OS/2.

3,52 mld USD zapłaci IBM za pakiet kontrolny akcji Lotusa. Jest to o ponad 220 mln USD więcej niż oferował za zakup tej firmy 5 czerwca br. prezes koncernu Louis Gerstner. Zawarta 6 dni później umowa spowodowała, że cena akcji IBM znacznie wzrosła na nowojorskiej giełdzie, Lotusa zaś pozostała praktycznie bez zmian.

$"Prawdziwym celem przejęcia przez nas Lotusa było dobro klientów, którzy dopiero teraz odkryją zalety połączenia wysiłków programistów i twórców platform sieciowych"$ - stwierdził po podpisaniu umowy Louis Gerstner. Stwierdził również, że fuzja obu przedsiębiorstw może wesprzeć Lotusa w promocji jego sztandarowego produktu - Notes. Natomist dla IBM będzie to wyraźny krok naprzód w dziedzinie aplikacji, tym bardziej, że Lotus jest jedynym poważnym producentem oprogramowania dla OS/2.

Jim Manzi szef Lotusa zapowiedział, że zawarta 11 czerwca br. umowa nie przeszkodzi Lotusowi w promocji nowej wersji Notes 4.0, a także restrukturyzacji firmy, której celem jest obcięcie wydatków o 50 mln USD jeszcze w tym roku.

Prezesi obu firm oświadczyli również, że w najbliższym czasie nie dojdzie do masowych zwolnień, których obawiała się grupa licząca 2 tys. pracowników Lotusa.

Analitycy są zgodni, że głównym motywem transakcji była chęć przejęcia przez IBM niezwykle popularnego pakietu Notes, który ma szansę stać się sztandarowym produktem koncernu w walce z potentatem na rynku oprogramowania firmą Microsoft. System operacyjny Big Blue - OS/2 zdobył sobie zaledwie 4% udziału w rynku w porównaniu do 67% udziału Windows.

$"Za sytuację normalną uważam taką, gdy firmy oferujące oprogramowanie są niezależne od producentów sprzętu"$ - skomentował transakcję prezes Microsoft Bill Gates.

Byli wysocy urzędnicy IBM podkreślają jednak, że nie da się jednocześnie iść w 2 kierunkach. $"Albo Notes albo OS/2. Oba mają szansę wygrać"$ - podziela ten pogląd Bob Enderle znany analityk Dataquest. Dla Louisa Gerstnera i jego doradcy finansowego Jerome York aktualne pozostaje pytanie czy inwestować wciąż 200 mln USD rocznie w Warp, czy postawić wszystko na Notes.

Wśród krytyków zawartej 11 czerwca br. umowy znajduje się również niedoszły nabywca pakietu kontrolnego akcji Lotusa - Oracle. Firma ta już od roku zapowiada premierę aplikacji mogącej zagrozić pozycji Notes znanej jako Oracle Groupware albo Documents.

$"Będziemy pracować nad tym pakietem mimo ogłoszonej fuzji"$ - stwierdził prezes Oracle'a Larry Ellison. Jedną z zalet produktu Oracle'a jest pełna integracja z popularnymi bazami danych tej firmy. $"Jest to właśnie to, czego potrzebują klienci, a czego nie otrzymają od Notes i Microsoft Exchange"$ - dodał Larry Ellison.

Documents są jednak odpowiedzią Oracle'a na wycofanie się Lotusa z podpisanej we wrześniu ub.r. umowy o integracji Notes z bazami danych tej firmy. $"Posunięcie IBM wprowadza całk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200