IBM przedstawia nową architekturę dla układów Intela

Koncern wprowadzi na rynek rodzinę serwerów wykorzystujących reklamowaną od dłuższego czasu architekturę Summit. Pozwala ona na wykorzystanie zarówno 32-bitowych układów Xeon jak i 64-bitowych Itanium.

Producent zaprezentował nową linię serwerów xSeries, wykorzystujących procesory Intel Xeon i Itanium. Serwery zbudowano w oparciu o reklamowany od dłuższego czasu chipset Summit, który jako pierwszy na rynku może współpracować zarówno z najnowszymi 32-bitowymi układami Xeon (P4 Foster), jak i 64-bitowymi Itanium. Summit ma obsługiwać także Itanium z rdzeniem McKinley, które trafią do sprzedaży jeszcze przed końcem 2001 r. Według analityków, McKinley będzie pierwszym procesorem z serii Itanium, który zyska powszechne zastosowanie komercyjne.

Technologia zastosowana w najnowszych serwerach xSeries opiera się na rozwiązaniach firmy Sequent, którą IBM przejął w 1999 r. Architektura Summit umożliwia obsługę 16 procesorów zgrupowanych w układzie 4 x 4. Poszczególne banki komunikują się między sobą poprzez specjalną magistralę systemową. Każdy czteroprocesorowy bank współpracuje z osobnymi modułami pamięci oraz układami wejścia/wyjścia. Ponadto możliwa jest wymiana pamięci i procesorów w trakcie pracy serwera.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Na rynku pojawiła się kolejna wirtualna stacja robocza

Przedstawiciele IBM mają nadzieję, że wprowadzenie na rynek linii xSeries pozwoli koncernowi na przejęcie części rynku serwerów opartych na procesorach Intela. Głównymi konkurentami IBM na tym polu są Dell, Compaq, oraz Unisys.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200