IBM proponuje serwery z dedykowanymi akceleratorami

IBM pracuje nad komputerami, które oprócz układów CPU będą miały wyspecjalizowane akceleratory do obsługi określonych aplikacji. Wówczas możliwe będzie kupno serwera np. ze standardowym procesorem x86 i dodatkowo wybranym akceleratorom, który najlepiej obsłuży aplikacje uruchamiane w danej firmie.

IBM chce oferować cała gamę akceleratorów, przystosowanych do obsługiwania wielu różnych aplikacji, np. uruchamianych w chmurze, medycznych, inżynierskich czy przetwarzających dane w trybie online.

IBM proponuje serwery z dedykowanymi akceleratorami

WebSphere CloudBurst Appliance

Przykładem już oferowanych przez IBM rozwiązań może być WebSphere CloudBurst Appliance - zapewniające szybki dostęp do wirtualnej grafiki WebSphere i pozwalające wdrażać różnego rodzaju aplikacje w prywatnych chmurach obliczeniowych. Są to też procesory graficzne Nvidia, instalowane w serwerach kasetowych razem ze standardowymi procesorami.

IBM proponuje serwery z dedykowanymi akceleratorami
IBM testuje już układy scalone pełniące rolę akceleratorów oraz nowy język programowania, który będzie zarządzać takimi układami. Firma zapowiedziała na początku tego roku procesor PowerEN (Power Edge of Network), który może pełnić rolę zarówno układu CPU ogólnego stosowania, jak i wspomagać podstawowy procesor. Układ PowerEN (zdjęcie obok) będzie się znajdować na specjalnej karcie do zainstalowania w gnieździe PCI (Peripheral Component Interconnect) serwera.

Big Blue ma też na uwadze programowalne układy FPGA (Field-Programmable Gate Array), które realizują określone zadania dużo szybciej niż układy CPU ogólnego przeznaczenia. Tego typu układy są już instalowane w niektórych serwerach, gdzie obsługują aplikacje XML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200