IBM prezentuje tranzystor grafenowy 26 GHz

Naukowcy z IBM zbudowali (we współpracy z amerykańską, rządową agencją DARPA; U.S. Defense Advanced Research Projects Agency) bardzo szybki tranzystor, wykorzystując do tego celu nowy materiał (grafen) oraz nanotechnologię.

Grafen to materiał pozyskiwany z kryształu grafitu, mający postać niezwykle cienkiej folii o grubości kilku atomów węgla ułożonych w taki sposób, że przypominają plaster miodu. Specyficzna struktura grafenu (naukowcy mówią, że wygląda on jak rozwinięta nanorurka) powoduje, że elektrony przemieszczają się przez materiał dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów używanych do produkcji tranzystorów.

Naukowcy poinformowali wczoraj, że zbudowany przez nich tranzystor wykorzystuje częstotliwość 26 GHz, a długość bramki wynosi 150 nanometrów. Trwają już prace nad zbudowaniem tranzystora, w którym długość bramki wyniesie tylko 50 nanometrów, co pozwoli osiągnąć częstotliwość ponad 1 THz.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Układy oparte na grafenie (tranceivery) mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie w urządzeniach radiowych (telefony komórkowe i stacje bazowe), ponieważ charakteryzują się niezwykle dużą czułością i bardzo atrakcyjnym współczynnikiem sygnał/poziom szumów. Naukowcy sądzą, że urządzenia wykorzystujące tak duże częstotliwości znajdą też zastosowanie np. w medycynie do prześwietlania ciała ludzkiego, zastępując tradycyjne aparaty rentgenowskie.

Badacze próbowali do tej pory stosować do produkcji tranzystorów różne materiały (takie jak arsenek galu, germanek czy fosforek indu), ale obecnie wydaje się, że grafen nie ma sobie równych. Jest wysoce prawdopodobne, że tranzystory grafenowe zastąpią w przyszłości używane obecnie powszechnie układy CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor), chociaż opracowanie technologii produkcji takich tranzystorów na masową skalę zajmie jeszcze co najmniej kilkanaście lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200