IBM prezentuje pierwszy superkomputer wykorzystujący procesory z miedzianymi obwodami

Nowy system znajdzie zastosowanie przede wszystkim w skomplikowanych obliczeniach naukowych i inżynierskich.

IBM zaprezentuje dzisiaj (9 lutego) superkomputer wyposażony w procesory ze ścieżkami wykonanymi w technologii miedzianej - RS6000 SP. Nowy system znajdzie zastosowanie przede wszystkim w skomplikowanych obliczeniach naukowych i inżynierskich, choć nie tylko - ma być również promowany jako platforma dla aplikacji ERP i internetowych.

"Sercem" systemu RS6000 SP są 64-bitowe procesory Power3, taktowane zegarem 375 MHz. Każdy procesor jest wyposażony w 4 MB pamięci podręcznej L2, która jest połączona z procesorem wydzieloną szyną danych, taktowaną z częstotliwością 222 MHz. Procesory Power3 zostały wykonane w technologii 0,25 mikrometra.

Procesory montowane są na kartach rozszerzeń, po 2 na każdej - pojedynczy "węzeł obliczeniowy" superkomputera może obsługiwać do 4 kart procesorowych (8 procesorów). W przyszłości mają się również pojawić karty 4-procesorowe. Każda z kart może obsługiwać do 4 GB pamięci (pojedynczy węzeł do 16 GB). Węzły połączone są szybkim przełącznikiem. Superkomputer RS6000 SP może składać się maksymalnie ze 144 ośmioprocesorowych węzłów (1152 procesory).

Według przedstawicieli IBM, zastosowanie procesorów wykonanych w technologii miedzianej powoduje wzrost wydajności systemu o ok. 20%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200