IBM prezentuje Elastic Storage – rozwiązanie oparte na technologii SDS

Pamięci masowe wkraczają w tę samą fazę rozwoju co sieci komputerowe. Na świecie pojawiają się pierwsze rozwiązania SDS (Software Defined Storage), w których wszystkie systemy pamięci masowych są zintegrowane w ramach jednego wirtualnego zasobu. IBM opracował już taką koncepcję, prezentując technologię SDS noszącą nazwę Elastic Storage.

Firma zapowiedziała, że wprowadzi w tym tygodniu do oferty szereg produktów opartych na technologii Elastic Storage. IBM twierdzi, że szereg rozwiązań zastosowanych w tych produktach stosowała swego czasu w komputerze Watson, który brał kilka lat temu udział z znanym telewizyjnym show Jeopardy (teleturniej), gdzie odpowiadał na pytania zachowując się tak jak człowiek.

Technologia Elastic Storage pracuje w podobny sposób co zaprezentowane kilkanaście dni temu przez firmę EMC rozwiązanie ViPR 2.0. To oprogramowanie do wirtualizowania zasobów, dzięki któremu aplikacje mogą korzystać z usług firmowych systemów pamięci masowych różnych typów, niezależnie od tego gdzie są one zlokalizowane i jakie interfejsy je obsługują. To rozwiązanie wykorzystujące technologie podobne do tych, które są stosowane w systemach pozwalających wirtualizować i konsolidować serwery, poprzez budowanie ich wirtualnych instancji.

Zobacz również:

  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

Zaletą technologii Elastic Storage jest też to, że może ona przesuwać rzadziej używane dane do wolniejszych systemów pamięci masowych, przechowując jednocześnie dane, które są bez przerwy przetwarzane, do systemów charakteryzujących się dużą wydajnością (takich na np. dyski SSD, czyli urządzenie oparte na pamięciach NAND/flash). Operacja ta jest przy tym wykonywana automatycznie, dzięki zastosowania różnego rodzaju narzędzi analitycznych, które monitorują cały czas dane i badają, które aplikacje i jak często uzyskują do nich dostęp.

Tak jak oprogramowanie ViPR, również technologia Elastic Storage została zaprojektowana w ten sposób, że może obsługiwać pamięci masowe oferowane przez innych producentów tego rodzaju produktów. IBM zapewnia, że może to być dowolny, dostępny na rynku produkt. Elastic Storage wspiera protokół OpenStack. Użytkownicy tego rozwiązania mogą więc uzyskiwać dostęp do danych przechowywanych w publicznych i prywatnych chmurach, oraz oczywiście zarządzać nimi. Mogą też uruchamiać aplikacje Hadoop i korzystać z innych otwartych interfejsów API (Application Programming Interface).

IBM przypomina, że komputer Watson podczas teleturnieju Jeopardy (bazujący już wtedy – a było to w 2011 r. - na technologii Elastic Storage) był w stanie załadować do swojej pamięci w ciągu kilu minut 5 TB danych. Firma zapewnia, że zaprezentowana obecnie technologia Elastic Storage jest w stanie obsługiwać tysiące jottobajtów danych. To niewyobrażalne wręcz wielkości biorąc pod uwagę fakt, że jeden jottobajt to milion eksabajtów (a jeden eksabajt to milion terabajtów).

IBM informuje, że rozwiązanie Elastic Storage (oferowane obecnie jako oddzielne oprogramowanie) będzie pod koniec br. dostępne również w postaci chmurowej usługi (w ramach oferty SoftLayer na platformie IaaS; Infrastructure as a Service).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200