IBM pracuje nad narzędziami AI do walki z uprzedzeniami w reklamach online

Specjaliści IBM odkryli, że kobiety i mniejszości mogą być wykluczone z oglądania niektórych reklam internetowych. Kto na tym traci?

IBM pracuje nad AI, które poprawią skuteczność reklam online / Fot. Unsplash.com

IBM pracuje nad AI, które poprawią skuteczność reklam online / Fot. Unsplash.com

IBM chce przyczynić się do rozwiązywania problemów z dyskryminacją w sieci. Firma pracuje nad nowymi narzędziami sztucznej inteligencji (AI), które zapewnią, że algorytmy reklamy internetowej nie będą niesprawiedliwie wykluczać kobiet i mniejszości.

Naukowcy, do spółki z organizacjami zajmującymi się prawami obywatelskimi, twierdzą że niektórzy internauci, w tym osoby czarnoskóre i kobiety, mogą być wykluczeni z oglądania ofert pracy, ogłoszeń mieszkaniowych i innych reklam ze względu na zautomatyzowane strategie reklamowe.

Zobacz również:

  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca
  • Meta grozi usunięciem treści dziennikarskich w USA
  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI

Wspomniany problem jest traktowany bardzo poważnie. Dla przykładu, w następstwie skarg federalnych organów regulacyjnych i aktywistów, Google i Facebook, najwięksi na świecie sprzedawcy reklam internetowych, wprowadzili już zmiany, aby odwrócić ten trend. Teraz IBM uruchamia nowy projekt AI, aby również przyczynić się do rozwiązania tego problemu.

IBM: AI będzie uczciwie dobierać reklamy

IBM twierdzi, że zespół 14 pracowników będzie badał "uczciwość" w reklamach internetowych przez resztę 2021 r. Specjaliści zbadają strategie wykrywania i łagodzenia niezamierzonych uprzedzeń w reklamie cyfrowej, zarówno wśród docelowych odbiorców, jak i samych reklam.

IBM rozpoczyna nową inicjatywę, ponieważ ciągłe obawy dotyczące prywatności danych zmieniają kształt marketingu internetowego. "Podstawy reklamy kruszą się i musimy odbudować ten" – powiedział Reuterowi Bob Lord, starszy wiceprezes IBM. "Kiedy już nad tym pracujemy, upewnijmy się, że plan jest sprawiedliwy" - dodał.

Warto dodać, że IBM sprzedaje reklamy w swoich witrynach internetowych, w tym w The Weather Company. Sprzedaje również oprogramowanie reklamowe innym firmom i może ostatecznie oferować klientom systemy przeciwdziałające stronniczości AI.

Zespół IBM planuje między innymi przeanalizowanie danych z ostatnich ogłoszeń organizacji non-profit Ad Council dotyczących szczepionek przeciwko COVID-19. "Uprzedzenie software'owe jest niestety wplecione w prawie każdy zakątek branży reklamowej" – powiedziała Lisa Sherman, przewodnicząca Ad Council.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200