IBM pozywa SCO

Kierownictwo IBM zdecydowało się odpowiedzieć na ataki ze strony SCO Group. Firma ta wytoczyła przeciwnikowi proces, oskarżając SCO o złamanie zasad licencjonowania Linuxa i naruszenie własnych patentów. SCO miałoby wykorzystać je w takich produktach, jak UnixWare, Open Server, SCO Manager i Reliant HA.

Patenty te dotyczą technologii: Data Compression Method, Method of Navigating among Program Menus Using a Graphical Menu Tree, Self-Verifying Receipt & Acceptance System for Electronically Delivered Data Objects oraz Method for Monitoring & Recovery of Subsystems in a Distributed/Clustered System.

IBM będzie chciał udowodnić przed sądem w stanie Utah, że SCO złamał zasady licencjonowania Linuxa zapisane w General Public License (GPL), określające m.in. jak ten system operacyjny może być wykorzystywany. Dotyczy to żądania przez SCO od użytkowników opłat za licencje Linuxa (699 USD za procesor). IBM twierdzi w pozwie, że SCO zobowiązało się do nie pobierania opłat za żadne oprogramowanie dystrybuowane w ramach licencji GPL, gdy zdecydowało się sprzedawać własną wersję Linuxa.

Zobacz również:

W uzasadnieniu pozwu przedstawiciele IBM stwierdzili też, że „SCO w sposób niezgodny z prawem próbuje wykorzystać prawa do Unixa, stworzonego i rozwijanego początkowo przez Bell Laboratories - centrum badawczo-rozwojowe należące do AT&T, aby zniszczyć konkurencyjne systemy operacyjne – AIX i oraz uzyskać w ten sposób dodatkowe dochody”.

Jak dotąd przedstawiciele SCO nie ustosunkowali się do pozwu IBM. Przypomnijmy, w marcu br. wytoczyli oni proces IBM, oskarżając tego producenta o udostępnienie kodu źródłowego Unixa środowisku linuxowemu. IBM uznał pozew SCO za bezpodstawny. W ciągu ostatnich miesięcy SCO rozszerzyło jednak roszczenia wobec IBM, w tym żądania finansowe z 1 mld USD do 3 mld USD. W czerwcu br. zażądało bowiem wstrzymania sprzedaży systemu IBM AIX.

SCO odkupiło w 1995 r. od Novella prawa do Unix System 5 (Novell przejął go wcześniej od AT&T). Jak twierdzą prawnicy IBM, transakcja ta nie daje podstaw do wycofania przez SCO IBM praw do sprzedaży własnej wersji Unixa. Potwierdzają to przedstawiciele Novella.