IBM pozwany

W pierwszym tygodniu listopada br. ława przysięgłych kalifornijskiego sądu ma podjąć decyzję, co do dalszych kroków w sprawie oskarżeń, jakie pod adresem IBM, wnoszą James Mooree i Alida Hernandez, pracownicy działu półprzewodników produkowanych przez koncern w latach 70-tych i 80-tych.

Proces może stać się pretekstem dla większej dyskusji na temat problemów zdrowotnych, których przyczyną mogłyby być substancje używane podczas produkcji podzespołów elektronicznych. Rozstrzygnięcia w tej sprawie są o tyle istotne, że brakuje danych, pozwalających na ocenę długofalowych skutków oddziaływania środków używanych podczas produkcji półprzewodników na organizm ludzki. Zdaniem Roberta L. Rabina, profesora prawa w Stanford Law School, ze względu na specyfikę sprawy oraz długi czas wykrywania schorzeń liczba podobnych pozwów może w najbliższych latach wzrosnąć.

James Moore i Alida Hernandez oskarżają IBM o brak dostatecznych informacji na temat zagrożeń związanych z rakiem i uszkodzeniami płodu, które mogły się przyczynić do chorób trapiących oboje dawnych pracowników IBM. Oboje pracowali w tzw. clean rooms, w pełni sterylnych pomieszczeniach, w których odbywa się kontrola półprzewodników. Alida Hernandez, dziś 73-letnia, od lat cierpiała na raka piersi, zaś James Moore (62 l.) cierpi na rzadki nowotwór układu limfatycznego.

Zobacz również:

"Postępowanie nie skupia się na kwestii tego, czy IBM zdawał sobie sprawę z zagrożeń na jakie mogą być narażeni jego pracownicy. Dotyczy raczej tego czy koncern ukrywał przed pracownikami dane na temat potencjalnych zagrożeń" – mówi Richard Alexander, prawnik z firmy Alexander, Hawes and Audet, reprezentujący powodów – "IBM wiedział lub powinien wiedzieć, że niektóre ze schorzeń na które zapadają pracownicy koncernu są spowodowane warunkami w laboratoriach".

Przedstawiciele koncernu zaprzeczają zarzutom o nieinformowaniu swojego personelu o potencjalnych zagrożeniach oraz podejrzeniom, jakoby schorzenia Jamesa Moore’a i Alidy Hernandez są związane z ich pracą w laboratoriach IBM.