IBM poszerza ofertę o wielozadaniowe serwery Power

Firma wprowadziła na rynek odchudzone wersje serwerów wyposażonych w procesory Power (znane z tego, że są instalowane w superkomputerze Watson), które mogą z powodzeniem obsługiwać oprogramowanie zarządzające bazami danych oraz aplikacje webowe czy chmurowe.

Firma oferuje dwa nowe wielozadaniowe serwery linii Power. Pierwszy nosi nazwę Power E850 i jak zapewnia IBM może obsługiwać prywatne, publiczne oraz hybrydowe chmury, jak i szybkie bazy danych typu in-memory (w których dane przechowywane są w pamięci systemowej).

Serwer może zawierać cztery procesory Power8 i pamięć systemową o pojemności 2 TB. IBM instaluje w nim 11 gniazd PCI-Express 3.0, dwa porty Ethernet 10 Gb/s, osiem półek na dyski o wielkości 2,5 cala i cztery półki na dyski SSD o wielkości 1,8 cala.

Zobacz również:

  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Drugi serwer - Power E880 – jest silniejszy i może obsługiwać bardziej wymagające aplikacje, np. typu Big Data. System może zawierać do 192 rdzeni Power8 taktowanych zegarem 4 GHz i można w nim instalować do 16 TB pamięci systemowej.

W centrach danych eksploatowanych przez firmy Facebook, Google czy Amazon pracują najczęściej niedrogie serwery wyposażone w procesory x86. Jednak serwery takie w momentach największego obciążenia centrum danych zadaniami „zatykają” się, gdyż mają zbyt małą przepustowość. IBM twierdzi, że jego nowe serwery rozwiązują ten problem, gdyż nawet w takich momentach nie są przeciążone i potrafią wykorzystywać co najwyżej 70% swojej mocy obliczeniowych.

IBM poszerza ofertę o wielozadaniowe serwery Power

Power E850

Warto w tym momencie przypomnieć, że IBM sprzedał we wrześniu zeszłego roku swój oddział produkujący serwery wyposażone w procesory x86 chińskiej firmie Lenovo. Tym samym firma ma obecnie w ofercie wyłącznie serwery bazujące na rodzimych procesorach Power.

Problem w tym, że w obliczu wzrastającego zainteresowania serwerami x86, popyt na serwery Power maleje. Dlatego IBM doszedł do wniosku, że dzięki takim serwerom jak E850 i E880 tendencję tą można jeśli nie odwrócić, to przynajmniej zahamować.

Chcąc promować serwery Power, IBM wystąpił z inicjatywą OpenPower Foundation, do której swój akces zgłosiły już takie firmy, jak Samsung, Google, Tyan oczy Nvidia. Wszystkie one zamierzają budować systemy obliczeniowe oparte na procesorach Power. Google zaprezentował już nawet prototypowe serwery, które zawierają takie układy. To nowa jakość na tym rynku, gdyż do tej pory serwery z procesorami Power produkował wyłącznie ich producent, czyli IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200