IBM pokazał nowy model systemu mainframe

Korporacja zaprezentowała system przetwarzania transakcyjnego oparty na nowej maszynie mainframe, który jest w stanie obsługiwać codziennie 12 miliardów zaszyfrowanych transakcji. Korporacja twierdzi, że IBM Z jest obecnie najsilniejszym tego rodzaju systemem obliczeniowym na świecie.

Jest to największa zmiana technologii mainframe od ponad 10 lat, kiedy platforma Z została zmodernizowana w kierunku rozwiązań opartych o system operacyjny Linux i oprogramowanie open source.

Nowa technologia obejmuje ochronę każdego rodzaju danych, sieci, urządzeń zewnętrznych i aplikacji – jak na przykład usługę IBM Cloud Blockchain – bez wprowadzania zmian w aplikacji i bez wpływu na operacyjne działania usług biznesowych.

Zobacz również:

Rozwiązania kryptograficzne zastosowane w serwerze IBM Z (noszące nazwę „pervasive encryption”) pozwalają szyfrować przy pomocy jednego kliknięcia wszystkie dane (aplikacji, serwisu w chmurze czy bazy danych). IBM twierdzi, że nowa technologia zapewnia siedmiokrotny wzrost wydajności kryptograficznej w porównaniu z poprzednią wersją systemu (Z13) oraz jest 18 razy szybsza niż w serwerach opartych na procesorach x86.

Nowy system działa to na zasadzie natychmiastowych reakcji na jakiekolwiek próby włamania. Klucze ulegają automatycznemu unieważnieniu, po czym są odtwarzane w momencie, kiedy środowisko znowu staje się bezpieczne. Możliwości te rozciągają się nie tylko na same urządzenia mainframe, ale również na systemy pamięci masowej i serwery w chmurze.

Dla organizacji działających na terenie Unii Europejskiej ważne jest to, że nowe mainframe spełnia wymogi regulacji o ochronie danych osobowych (GDPR). A warto przypomnieć, że regulacja nakłada na firmy obowiązek raportowania przypadków wycieku danych do instytucji nadzorujących w ciągu 72 godzin od zdarzenia. Organizacje mogą również spotkać kary finansowe w wysokości do 4 procent globalnego przychodu, jeśli dane nie będą właściwie szyfrowane, a klucze chronione.

Nowy mainframe IBM Z wyposażony jest w procesor o taktowaniu 5,2 GHz i nową, skalowalną strukturę. IBM podaje, że w porównaniu do poprzedniej generacji może być wyposażony w trzy razy większą pamięć operacyjną o pojemności do 32 TB oraz w trzy razy szybciej działający podsystem I/O.