IBM pogodził się z Sunem w sprawie licencjonowania Javy 2

Pomimo zastrzeżeń co do sposobu ustalania standardów Javy, IBM wrócił na listę licencjobiorców tej technologii w specyfikacji Java 2 Enterprise Edition.

IBM będzie licencjonował od Suna technologię Java w specyfikacji Java 2 Enterprise Edition (J2EE). Tym samym złagodzony został trwający od ponad pół roku spór tych firm dotyczący najnowszej wersji tej technologii.

Na liście licencjobiorców J2EE, którą Sun ujawnił podczas odbywającej się w zeszłym miesiącu konferencji JavaOne, niespodziewanie zabrakło IBM-a, jednego z najważniejszych producentów rozwiązań Javy. Po tym fakcie firmy otwarcie sprzeczały się - IBM twierdził, że posiada licencję na J2EE, Sun natomiast zaprzeczał.

"Dobrą wiadomością jest to, że wszelkie nieporozumienia zostały wyjaśnione i ponownie zostaliśmy umieszczeni przez Suna na liście licencjobiorców. Powtarzamy, że nasz konflikt nie dotyczy dostępu do technologii czy zobowiązań licencjobiorcy. Dotyczy on innych kwestii" - powiedział Scott Hebner, jeden z dyrektorów IBM-a. Dodał też, że firmy mają odmienne zdanie co do tworzenia otwartych standardów Javy.

Konflikt pomiędzy IBM-em i Sunem zaostrzył się w zeszłym roku, gdy Sun wycofał się z procesu standaryzacji technologii Java, który był nadzorowany przez ECMA (European Computer Manufacturers Association), konsorcjum standaryzacyjne z siedzibą w Szwajcarii. Sun, jako przyczynę swojej decyzji, podał obawy dotyczące naruszenia praw do jego własności intelektualnej. W zeszłym miesiącu firma ogłosiła plany powołania dwóch komisji, składających się z przedstawicieli różnych producentów, które mają zająć się procesem tworzenia specyfikacji Javy i jej referencyjnych implementacji. IBM skrytykował te plany i stwierdził, że takie rozwiązanie nadal daje Sunowi zbyt duże możliwości kontrolowania Javy.

Niezależnie od zastrzeżeń co do tworzenia standardów Javy, IBM twierdził, że ma prawa do licencjonowania tej technologii na podstawie długoterminowego porozumienia, które zawarł z Sunem w 1995 r. Jednak Sun utrzymywał, że firma niedawno renegocjowała z nim warunki licencji dla specyfikacji J2EE.

"Powstały nieporozumienia co do umowy licencyjnej. J2EE wymaga bowiem odmiennej i specjalnej licencji, tak jak każda z technologii Java" - wyjaśniła Gina Centori, dyrektor platformy produktów Java z Suna.

***

Sun pozostanie strażnikiem Javy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200