IBM podejmuje kolejne inwestycje w Linuxa

Firma zamierza zainwestować kolejne 300 mln USD w rozwój usług przeznaczonych dla systemu operacyjnego Linux. Przedstawia też nowe rozwiązania sprzętowe bazujące na tym systemie open source.

IBM pogłębia swoje zaangażowanie w rozwój systemu Linux, ogłaszając kolejną inwestycję w usługi przeznaczone dla tego systemu operacyjnego. Tym razem jest to kwota 300 mln USD, która powiększy zapowiedzianą w ub.r. wartość inwestycji w wysokości 1 mld USD. Jak twierdzą przedstawiciele Big Blue ok. 200 mln USD tej kwoty ma zostać wydanych w Europie.

Pieniądze mają zostać przeznaczone na trzyletni program rozwoju globalnych usług wspomagających rozwój Linuxa. W ich ramach klienci uzyskają pomoc w instalacji i funkcjonowaniu systemów handlu elektronicznego w środowisku linuxowym, w tym także dotyczącą migracji z innych systemów na tę platformę. Wsparcie ma także dotyczyć budowy linuxowych klastrów wysokiej dostępności, wspomagających działanie strategicznych systemów przedsiębiorstw.

Zobacz również:

<B>Linux pod kontrolą Unixa</B>

Tymczasem IBM poinformował, że wraz z kanadyjską firmą MDS Proteomics, specjalizującą się w zaawansowanych badaniach medycznych, wspólnie zbuduje klaster pracujący z wykorzystaniem systemów Linux i unixowego AIX. Komputer ma być przede wszystkim przeznaczony do realizacji badań w zakresie funkcjonowania protein w organizmie człowieka.

Nowy superkomputer będzie zdolny do wykonywania 700 mld operacji na sekundę. W ramach wspólnych działań ma także powstać darmowa internetowa baza danych o proteinach, dostępna dla naukowców także spoza MDS Proteomics.

Klaster ma powstać z wykorzystaniem 300 serwerów linuxowych IBM xSeries 33. Będzie podzielony na 3 węzły po 100 maszyn. Każdy z serwerów zostanie wyposażony w 2 procesory Pentium III z zegarem 1 GHz i 2,2 GB pamięci. Następnie każda z trzech węzłów ma zostać podłączona do serwera RS/6000 SP, działającego pod kontrolą unixowego systemu AIX, który będzie stanowić element nadrzędny całej struktury.

<B>Nowy serwer linuxowy</B>

Ponadto w ofercie IBM-a pojawił się nowy serwer, działający pod kontrolą systemu Linux, 64-procesorowy eServer x430. Zdaniem producenta, ma on wypełnić lukę w ofercie między komputerami typu mainframe a jednoprocesorowymi serwerami budowanymi z wykorzystaniem jednostek Intela. Jest to również pierwsza tego typu maszyna przeznaczona do współpracy z Linux Application Environment IBM-a.

Jednocześnie IBM zapowiedział linuxowy pakiet programistyczny przeznaczony dla procesorów sieciowych PowerNP. Pozwoli on dostawcom usług internetowych i producentom sprzętu optymalizować wydajność sieci poprzez tworzenie aplikacji pod kątem wykorzystywanego sprzętu sieciowego, w tym np. routerów.

***

IBM zapowiada poważne inwestycje w Linuxa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200