IBM opracował usługę zdolną powiedzieć, co znajduje się na przesłanej jej grafice

Aplikacje rozpoznające grafikę, wykorzystujące do tego celu technologie z grupy AI (sztuczna inteligencja), zyskują na znaczeniu. IBM zdecydował się również pójść tą drogą i oferuje pracującą w trybie online podobną usługę. Bazuje ona na superkomputerze Watson wykorzystującym szereg zaawansowanych technologii, takich AI, maszynowe uczenie i poznawcze przetwarzania danych

Usługa bazuje na opracowanej wcześniej przez IBM technologii, która kryje się za skrótem IMARS (IBM Multimedia Analysis and Retrieval System). Użytkownik może sprawdzić jak Watson analizuje grafikę wybierając jeden z sześciu przygotowanych wcześniej przez IBM obrazków, albo przesłać do komputera Watson - wchodząc na tę witrynę - swoją własną grafikę.

Usługa odpowie wtedy co prezentuje grafika i wymieni kilka jej cech (parametr Classifier mówiący np., że na obrazku widać balon i ma on niebieski kolor) ), a do każdej cechy dołącza tzw. Confidence Score. Jest to parametr mówiący o tym, że jest na 80% balon i na 90% ma on niebieski kolor).

Zobacz również:

Na rynku istnieją już co prawda narzędzia do analizowania zawartości grafiki, ale korzystają z podpowiedzi użytkownika zanim określą, co widać na danym obrazku. Usługa opracowana przez IBM udziela odpowiedzi wyłącznie po przesłaniu jej grafiki, wykorzystując do tego celu zgromadzoną wcześniej przez superkomputer Watson wiedzę, posługując się takimi technologiami, jak AI i maszynowe uczenie.

Szczególne cenna w tym przypadku jest technologia maszynowego uczenia się. Dzięki nie superkomputer bez przerwy uczy i nabywa z czasem coraz większą wiedzę o tym, co prezentowana jej grafika może przedstawiać.


TOP 200