IBM opracował nowy algorytm szyfrowania

Producent twierdzi, że nowa technologia pozwala na przyspieszenie wybranych zadań związanych z bezpieczeństwem o 50%, co w praktyce ma oznaczać znaczne odciążenie sieci i podłączanych do niej urządzeń.

IBM poinformował, że jego specjaliści z dziedziny matematyki opracowali nowy algorytm szyfrujący, który może zwiększyć bezpieczeństwo sieci.

Nowy algorytm łączy w sobie funkcje szyfrowania i potwierdzania tożsamości, kodując i przeprowadzając autoryzację jednocześnie. IBM twierdzi, że opracowana technologia wykorzystuje możliwości sprzętu z równoległym przetwarzaniem i pozwala na przyspieszenie wybranych zadań związanych z bezpieczeństwem o 50%. W praktyce oznacza to odciążenie sieci i podłączanych do niej urządzeń.

Zdaniem przedstawicieli IBM-a, nowym algorytmem będą zainteresowane przeważnie firmy posiadające sieci rozległe oraz zajmujące się bezprzewodowym handlem elektronicznym. Ponadto może on zabezpieczać protokoły internetowe, sieci SAN i optyczne oraz zaawansowane aplikacje e-biznesowe.

IBM ujawnił enigmatycznie, że jego nowa technologia jest obecnie testowana przez wiele firm zajmujących się infrastrukturą sieciową. Mają one zdecydować, czy nowy algorytm będzie wykorzystywany w ich rozwiązaniach dotyczących bezpieczeństwa sieci. Algorytm będzie też sprawdzany przez amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST), który ma zdecydować o jego rekomendacji jako standardu do zabezpieczeń w telekomunikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200