IBM oferuje zestaw programistyczny Visualage 3.5

Standaryzacja narzędzi programistycznych w obrębie firmy jest ważna nie tylko ze względu na wygodę zespołu programistycznego, ale również dla zapewnienia odpowiedniej wydajności pracy.

Standaryzacja narzędzi programistycznych w obrębie firmy jest ważna nie tylko ze względu na wygodę zespołu programistycznego, ale również dla zapewnienia odpowiedniej wydajności pracy. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych na rynku narzędzi programistycznych dla przedsiębiorstw, wybranie właściwego nie jest proste. Od niedawna oferta rynkowa wzbogaciła się o nową wersję IBM VisualAge Enterprise Edition 3.5.

Pakiet narzędziowy IBM, oprócz łatwego w obsłudze interfejsu i licznych asystentów (wizard), zawiera wiele przykładowych programów, umożliwiających szybkie stworzenie aplikacji internetowych, współpra- cujących z serwerem aplikacyjnym IBM WebSphere.

Wygodne środowisko

W kategorii pakietów narzędziowych Java specjaliści z laboratorium testowego Infoworld przyznali produktowi ocenę "znakomity". To jeden z dwóch pakietów dostępnych na rynku, który uzyskał tak wysoką notę w tym prestiżowym amerykańskim tygodniku - drugim jest Borland JBuilder 4.

Rozpoczęcie pracy w środowisku programistycznym VisualAge będzie łatwe dla programistów korzystających ze środowiska Smalltalk. Trudniej będzie przystosować się do VisualAge osobom wprawionym w programowaniu w C++, gdzie najpierw pisze się kod, a potem tworzy z niego obiekt.

VisualAge zawiera moduł do wymiany modeli aplikacyjnych za pomocą języka XML. Moduł XMI Toolkit korzysta ze standardu XMI (XML Metadata Interchange) dla wymiany informacji z repozytorium modeli pakietu Rational Rose, służącego do modelowania aplikacji w języku UML.

Wbudowany, napisany w całości w Javie, analizator składniowy XML i generator dokumentów XML pozwalają na analizę, tworzenie, walidację i przetwarzanie dokumentów oraz ich wzorców DTD (Document Type Definition).

TeamServer służy do kontroli wersji kodu i obsługi zespołowej pracy programistów, zaś Distributed Debuger zapewnia wykrywanie błędów i testowanie aplikacji działającej w środowisku rozproszonym.

Na każdą platformę

Ważną cechą wszystkich narzędzi IBM jest umożliwienie dostępu do istnie- jących aplikacji na różnych platformach sprzętowych - od mainframe, po AS/400. IBM podkreśla łatwość dostępu do istniejących aplikacji (np. kodu transakcyjnego SAP R/3), oferując otaczanie za pomocą komponentów Enterprise Java Beans całych aplikacji lub ich zasobów danych.

W pełni funkcjonalna wersja serwera aplikacyjnego WebSphere pozwala na lokalne osadzanie i testowanie aplikacji internetowych. Duże wymagania systemowe serwera powodują jednak, że można taką aplikację testować na komputerze z minimum 256 MB RAM.


TOP 200