IBM obniża ceny mainframe

IBM obniża ceny sprzętu i oprogramowania nowych mainframe, aby zachęcić szersze grono użytkowników do zakupu i wdrażania tych systemów.

Firma ma nadzieję, że krok ten – obejmujący ceny mainframe i związanego z nimi oprogramowania, zazwyczaj sprzedawanego i kastomizowanego w sposób kompleksowy – zachęci użytkowników do zakupu najnowszych systemów mainframe. IBM poszukuje klientów na swoje nowe mainframe obsługujące aplikacje webowe i będące głównym elementem inicjatywy on-demand computing.

Zreformowane ceny obejmują zarówno obniżkę kosztów sprzętu, w tym pamięci operacyjnej, jak również licencji oprogramowania dla aplikacji takich, jak SAP AG i Siebel Systems pracujących na platformie systemu operacyjnego z/OS. Oprócz redukcji cen, firma zapowiedziała także rozszerzenie podstawowej konfiguracji mainframe z990, która będzie teraz obejmować podwojoną do 16 GB pamięć w tej samej cenie.

Zobacz również:

Ponadto firma planuje rozszerzyć zawarte w mainframe mechanizmy włączania/wyłączania wydajności na żądanie - pozwalające użytkownikowi na czasowe aktywowanie i wyłączanie „mocy przetwarzania” – na linuksowe motory przetwarzania. Gdy w maju tego roku wypuszczano z990, mechanizmy on-demand były dostępne jedynie dla motorów przetwarzania ogólnego użytku. Opcja przełączania zdolności przetwarzania na żądanie dla oprogramowania ma być również dostępna jeszcze w tym miesiącu.

Wszystko to ma zapewnić użytkownikowi szersze możliwości użytkowania mainframe w centrach danych – na przykład przez przesuniecie aplikacji webowych, takich jak Siebel i SAP na mainframe , zamiast uruchamiania ich na maszynach uniksowych, takich jak dostarczane przez HP czy Sun.

Analitycy Gartnera w najnowszych badaniach zwracają uwagę na tę zmianę strategii IBM w zakresie mainframe sugerując, że firma działa trochę nerwowo z obawy, iż z990 nie zapewni spodziewanych obrotów w roku 2003.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200