IBM: mniejszy zysk w trzecim kwartale

Kolejny kwartał okazał się dla koncernu najmniej zyskownym od dwóch lat. Zysk netto IBM spadł o 19%, przychody zmniejszyły się o 6%.

Koncern poinformował, że zysk netto za trzeci kwartał roku podatkowego wyniósł 1,6 mld USD, co oznacza spadek o 19% w stosunku do wyników analogicznego kwartału w 2000 r. (2 mld USD). Zysk koncernu spadł po raz pierwszy od dwóch lat.

Przychody ze sprzedaży IBM zamknął sumą 20,4 mld USD. Były one niższe zaledwie o 6% w porównaniu do tego samego okresu (lipiec-wrzesień) w roku ubiegłym. O kolejne 5% zwiększył przychody dział usługowy koncernu, natomiast sprzedaż oprogramowania wzrosła o około 10%. Już na koniec poprzedniego kwartału IBM przewidywał, że w drugiej połowie bieżącego roku pogorszy się sytuacja na rynku komputerów klasy PC oraz podzespołów. Przychody firmy ze sprzedaży samych komputerów osobistych zmniejszyły się aż o 29%, a sprzętu komputerowego o 21%.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Prezes i dyrektor wykonawczy koncernu, Louis Gerstner powiedział: "Zmiana podstawowych przyzwyczajeń klientów spowodowała zasadnicze przeobrażenie się rynku. Kupujących nie interesuje obecnie co kupują, ale jakie problemy mogą za pomocą danego sprzętu rozwiązać".

Mimo pogarszającej się sytuacji na rynku, spółka zapewniła, że jest w stanie osiągnąć zalożone cele finansowe na koniec czwartego kwartału.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200