IBM ma technologię pozwalającą przetwarzać zaszyfrowane dane bez ich odszyfrowywania

IBM opracował i opatentował technologię, która pozwala zaszyfrować dane w taki sposób, aby można je przetwarzać bez konieczności ich wcześniejszego odszyfrowania Twórcami innowacyjnej technologii (noszącej nazwę pełne homomorficzne szyfrowanie danych) są dwaj pracownicy firmy: Craig Gentry i Shai Halevi.

Wszyscy wiemy, że zaszyfrowane dane można zacząć przetwarzać dopiero wtedy, gdy zostaną wcześniej odszyfrowane. Okazuje się, że niekoniecznie. Powstała technologia (homomorficzne szyfrowanie danych), dzięki której dane można tak zaszyfrować, aby można je było przetwarzać bez odszyfrowywania. IBM prowadził prace nad tą technologią od 2009 r. i ostatnio opatentował ją (U.S. Patent 8,565,435: Efficient implementation of fully homomorphic encryption).

Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania. Jeśli odszyfrujemy dane (po to aby je przetwarzać) narażamy się na niebezpieczeństwo, ze zostaną przechwycone przez niepowołane do tego osoby. W przypadku przetwarzania zaszyfrowanych danych niebezpieczeństwa takiego nie ma. Nawet jeśli przechwyci je np. haker, będą one dla niego bezużyteczne.

Zobacz również:

  • Kwantowe centrum danych
  • Ataki ransomware nadal są popularne
  • Implementacja Zero Trust w praktyce - najlepsze porady#

Technologia jest dość skomplikowana, ale w najprostszym ujęciu polega na budowaniu specjalnych, niewielkich zaszyfrowanych bloków danych, którym jej twórcy nadali nazwę “encrypted blobs” (zaszyfrowane krople). Poszczególnych takich bloków nie można przetwarzać, ale można je łączyć z innymi zaszyfrowanymi blokami i wtedy zacząć je razem przetwarzać, uzyskując takie same wyniki, jakie uzyskalibyśmy po przetworzeniu już odszyfrowanych danych.

Technologia znajdzie na pewno zastosowanie w tych obszarach informatyki, w których dane muszą być szczególnie chronione, takich jak np. sektor finansowy i bankowość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200