IBM ma 2-nanometrowe układy. Przełom w branży

IBM twierdzi, że nowy przełom, czyli projekt pierwszego 2-nanometrowego układu scalonego, znacznie poprawi efektywność energetyczną i wydajność różnych rodzajów urządzeń.

Układy 2 nm zostały już opracowane przez IBM / Fot. IBM

Układy 2 nm zostały już opracowane przez IBM / Fot. IBM

Jak twierdzi IBM, innowacja pozwoli osiągnąć o 45% wyższą wydajność lub o 75% niższe zapotrzebowanie na energię w porównaniu z najbardziej zaawansowanymi obecnie układami, które są produkowane w procesie 7 nm. Korzyści, jakie mają zapewnić 2-nanometrowe układy będą odczuwalne w przypadku różnych urządzeń, od sprzętów konsumenckich po rozwiązania korporacyjne i systemy infrastruktury krytycznej (ang. critical infrastructure systems).

IBM przekonuje, że chipy 2-nanometrowe mogą nawet czterokrotnie wydłużyć czas pracy na baterii smartfonów. Inne korzyści, jakie wymienia firma, to zmniejszenie śladu węglowego w centrach danych i drastyczne zwiększenie wydajności laptopów. Nowe układy mają również przyczynić się do wyraźnie szybszego wykrywania obiektów, gdy zostaną zastosowane w pojazdach autonomicznych.

Zobacz również:

Darío Gil, wiceprezes i dyrektor w IBM Reserach, powiedział w oświadczeniu firmy, że innowacja IBM "ma zasadnicze znaczenie dla całej branży półprzewodników i IT".

2 nm dużo zmieni

Gil dodał, że osiągnięcie przełomu było możliwe za sprawą nowej strategii IBM. Ta zakłada, że firma będzie się częściej podejmowała trudnych wyzwań technologicznych, jak również będzie stale inwestować w dział badań i rozwoju.

Sprawdź: Darknet

Chociaż IBM wypadł z rynku półprzewodników w 2014 r., dział badań i rozwoju nie zakończył swoich prac i od tamtej pory stale testował różne rozwiązania w dziedzinie chipów.

Projekt 2 nm pokazuje możliwości działu IBM Research. Wykorzystuje zaawansowane skalowanie półprzewodników przy użyciu technologii nanocząsteczek IBM, które są "nowym typem tranzystora, opracowanego po wcześniejszym przełomie 5 nm z 2017 r.".

Nowa architektura pozwala chipowi 2 nm zmieścić do 50 mld tranzystorów w chipie wielkości paznokcia. Więcej tranzystorów zapewni więcej możliwości wprowadzania innowacji na poziomie rdzenia, w celu poprawy obciążeń związanych z przetwarzaniem w chmurze czy AI.

Zobacz: Teamsy

Warto dodać, że IBM ogłosił też kilka tygodni temu podjęcie współpracy z Intelem w zakresie badań i rozwoju zaawansowanych półprzewodników. Firmy będą współpracować i wierzą, że te wysiłki pobudzą produkcję półprzewodników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200