IBM liczy na wzrost udziału w rynku systemów bazodanowych

Z badań Morgan Stranley wynika, że najchętniej wybieranym dostawcą systemów bazodanowych jest Oracle. Kolejne miejsca w rankingu popularności zajmują Microsoft SQL oraz system DB2 firmy IBM. Dzięki przejęciu Informix, Big Blue liczy na wzrost udziału w rynku baz danych.

Firma Morgan Stranley przedstawiła wyniki badań, w których Oracle figuruje jako najchętniej wybierany dostawca systemów bazodanowych. Dane zebrano na podstawie rozmów przeprowadzonych w marcu z 225 dyrektorami departamentów informatycznych dużych przedsiębiorstw. Ponad połowa z nich wskazała właśnie na systemy Oracle, jako najczęściej wybieraną platformę bazodanową. Na drugim miejscu znalazł się Microsoft ze swoim SQL z 24% wskazań, natomiast 19% badanych wybrało IBM. Morgan Stranley przedstawiła także wyniki innych badań przeprowadzonych wśród 600 twórców aplikacji bazodanowych, wykazujące, że Oracle to platforma, na bazie której programiści najchętniej tworzą systemy bazodanowe.

Ubiegły kwartał przyniósł jednak IBM znaczący, 36-proc. wzrost sprzedaży baz danych dla takich platform, jak Unix czy NT. W tym samym czasie Oracle zwiększył sprzedaż jedynie o 5%. Zeszłotygodniowe przejęcie Informix Software przez IBM zapewne znacząco wzmocni jego rynkową pozycję. Kierownictwo IBM liczy, iż blisko 100 tys. dotychczasowych użytkowników rozwiązań Informix zdecyduje się na migrację w kierunku systemów DB2. IBM utrzymuje ponadto, że średnia cena zakupu jego systemu i całkowity koszt użytkowania rozwiązań DB2 jest dwukrotnie niższy niż w przypadku produktów Oracle.

Zobacz również:

  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200