IBM: liczba wykradzionych danych w 2016 roku była rekordowa

Big Data coraz częściej na celowniku przestępców, a rok 2016 był rekordowy pod względem liczby wycieków danych wynika z raportu IBM X-Force 2017.

Podczas warszawskiej konferencji IBM Watson Warsaw Summit, IBM zaprezentował wyniki badań opublikowanych w najnowszym raporcie IBM X-Force Threat Intelligence Index 2017. Ogłoszenie wyników raportu podczas konferencji poświęconej systemowi Watson nie było przypadkiem, bo jej głównym tematem było bezpieczeństwo oraz takie narzędzia, jak Watson for Cyber Security, wprowadzona w lutym 2017 roku platforma kognitywna dla centrów zarządzania bezpieczeństwem w sieci oferowana użytkownikom oprogramowania IBM jako dodatkowa usługa, która wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji do wsparcia analityków bezpieczeństwa i zasadniczego przyspieszenia czasu wykrycia oraz przeciwdziałania atakom.

Według raportu IBM X-Force Threat Intelligence Index 2017, w 2016 roku z baz danych wyciekły ponad 4 miliardy rekordów, a więc o 566 procent więcej niż w roku 2015. Analitycy z IBM Security wskazują także na ewolucję celów, które wybierają cyberprzestępcy. Coraz częściej przeprowadzają oni ataki na dane nieustrukturyzowane, takie jak archiwalne zasoby poczty elektronicznej, dokumenty biznesowe, kody źródłowe oprogramowania lub przedmioty własności intelektualnej.

Zobacz również:

  • Za zaniedbania w obszarze cyberbezpieczeństwa płacą przede wszystkim klienci firm

Z analizy danych wynika też, że aż 70% firm będących ofiarami udanych ataków ransomware zapłaciło nie mniej niż 10 tys. USD, by odzyskać dostęp do zaszyfrowanych przez cyberprzestępców informacji. To niepokojące, bo tak powszechna gotowość firm do płacenia okupów oznacza mocne finansowanie grup przestępczych i motywuje do dalszego rozwoju tego rodzaju złośliwego oprogramowania. A potwierdzeniem tego w pewnym sensie był atak WannaCry, który nastąpił na kilka dni przed konferencją IBM Watson Warsaw Summit.

Według raportu, ransomware jest dystrybuowany głównie przez spam. W 2016 roku 44% niechcianych wiadomości zawierało niebezpieczne załączniki, a aż 85% z nich zawierało szkodliwy kod ransomware.

„Cyberprzestępcy wciąż rozwijają swój arsenał środków. W 2016 r. zaobserwowaliśmy, że stosowanie ransomware’u, dotychczas marginalne, zaczęło stawać się epidemią. W ubiegłym roku liczba rekordów, które wyciekły, osiągnęła historyczne maksimum, ale widzimy też rosnące znaczenie nieustrukturyzowanych danych. Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku hakerzy będą chcieli znaleźć nowy sposób na ich komercyjne wykorzystanie” mówi Marcin Spychała konsultant IBM ds. cyberbezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o firmy będące celem ataków, to w 2016 r. cyberprzestępcy najczęściej atakowali instytucje z branży finansowej i medycznej. Ale pod względem liczby wykradzionych rekordów, pierwsze trzy miejsca należą do branży informacji i komunikacji (3,4 mld rekordów, 85 na jeden incydent), administracji publicznej (398 mln, 39/incydent) oraz finansów. W branży medycznej wyciekło tylko 12 mln rekordów, a więc ponad 8 razy mniej niż w poprzednim roku.

IBM: liczba wykradzionych danych w 2016 roku była rekordowa

Źródło: Raport IBM X-Force Threat Intelligence Index 2017.

Raport X-Force został opracowany na podstawie analizy informacji pochodzących od ponad 8 tysięcy klientów IBM ze 100 krajów, a także danych z internetu. IBM Security rejestruje i analizuje dziennie ponad 8 milionów ataków spamowych i phishingowych oraz monitoruje 37 miliardów stron internetowych i plików graficznych.

Pełną treść raportu IBM X-Force Threat Index 2017 można znaleźć na stronie: https://www.ibm.com/security/xforce/.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200