IBM komercjalizuje superkomputery Watson

IBM chce wprowadzić superkomputer Watson do firm i utworzył nowy oddział noszący nazwę Watson Business Group, który zajmie się komercjalizacją produktu. Firma zapowiedziała, że zainwestuje w nowy oddział 1 mld USD. Ma on oferować superkomputerowy Watson przystosowane do obsługiwania aplikacji biznesowych i usługi świadczone przez ten system obliczeniowy, wykorzystujące nowe chmurowe środowisko Watson Developer Cloud.

Na czele oddziału Watson Business Group stanął Michael Rhodin, kierujący ostatnio w IBM oddziałem Software Solutions Group. Superkomputer Watson w 2011 r brał udział w telewizyjnej grze Jeopardy – odpowiadał na pytania, zachowując się tak jak człowiek. IBM stosuje w Watsonie technologię IT znaną pod nazwą cognitive computing (przetwarzanie poznawcze), dzięki której może symulować pracę ludzkiego mózgu.

Chcąc promować superkomputer Watson, jako system zdolny obsługiwać aplikacje biznesowe, IBM zaprezentował w 2013 r. specjalną platformę deweloperską Ecosystem Watson. Pozwala ona niezależnym producentom oprogramowania budować aplikacje wykorzystujące technologię „przetwarzania poznawczego”.

Wraz z powołaniem nowego oddziału IBM zaprezentował dwie nowe usługi obsługiwane przez superkomputer Watson. Pierwsza z nich nosi nazwę IBM Watson Discovery Advisor (opracowana z myślą o instytucjach edukacyjnych i przemyśle farmaceutycznym), a druga IBM Watson Analytics Advisor (rozpoznaje pytania wyrażone za pomocą głosu i wyszukuje na nie odpowiedzi).


TOP 200