IBM inwestuje w Linux

W ciągu najbliższych 4 lat IBM zainwestuje ponad 200 mln USD na europejskie centra rozwojowe.

IBM ogłosił serię inicjatyw związanych z systemem Linux mających na celu umożliwienie klientom oraz kluczowym europejskim sprzedawcom oprogramowania zmianę ich aplikacji i systemów na środowisko operacyjne Linux. W ciągu najbliższych 4 lat IBM zainwestuje ponad 200 mln USD na europejskie centra rozwojowe.

W tym czasie w całej Europie powstaną centra rozwojowe systemu Linux oraz zostaną podpisane porozumienia o partnerstwie z licznymi firmami. Wyszkolonych zostanie ok. 600 konsultantów i serwisantów ds. systemu Linux, sprzętu i oprogramowania. Inwestycja IBM wprowadzi nowe usługi i zwiększy zakres wsparcia dla firm programistycznych.

Centra rozwojowe Linux znajdą się w Paryżu oraz Montpellier we Francji, Greenock i Hursley w Wielkiej Brytanii, Boeblingen w Niemczech, w Budapeszcie oraz Warszawie. IBM dostarczy serwery przystosowane do Linuxa, systemy pamięci masowych i oprogramowanie middleware, w tym Websphere, Lotus Domino oraz DB2. Centra będą wspierać rozwój aplikacji na wszystkich serwerach IBM - od Netfinity, przez AS/400 i RS/6000, aż po najpotężniejsze serwery IBM S/390.

Centra będą otwarte dla wszystkich sprzedawców oprogramowania, od liderów w dziedzinie aplikacji dla firm po młode firmy pracujące nad oprogramowaniem dla urządzeń bezprzewodowych.

Obecnie w Warszawie w ośrodku IBM Solutions Partnership Centre są wspierane działania deweloperskie producentów aplikacji w zakresie testowania i integracji na platformie Netfinity, w tym również dla systemu operacyjnego Linux.

„W miarę, jak nasi klienci i partnerzy zauważają rosnącą rolę Linux jako kluczowego systemu operacyjnego dla e-biznesu, powstaje ogromne zapotrzebowanie na dostosowane do Linuxa aplikacje, które sprostają wymaganiom środowiska e-biznesu - powiedział Mike Lawrie, dyrektor generalny IBM regionu EMEA. - Dzięki powstającym centrom i inwestycjom IBM firma przyspieszy ten proces i rozpocznie intensywne wprowadzanie na rynek aplikacji dla systemu Linux i odpowiednio skonfigurowanych serwerów już w drugiej połowie 2000 r.”.

Inicjatywę IBM dotyczącą pracy nad aplikacjami dla systemu Linux popiera Intel.

Otwarte w Europie centra są najnowszą inicjatywą IBM w strategii popularyzowania i wspierania systemu Linux w obrębie zintegrowanej oferty firmy, zawierającej oprogramowanie dla e-biznesu, serwery i usługi. IBM oferuje także swoją wiedzę w zakresie inżynierii i technologii przez portal, umożliwiający programistom Linux oraz sprzedawcom oprogramowania łatwy dostęp do systemów, oprogramowania i doświadczeń technicznych pracowników centrów.

W programie “Linux design capabilities” IBM proponuje bogatą ofertę szkoleń, warsztatów i seminariów oraz usług wsparcia technicznego, aby pomóc programistom Linux w projektowaniu własnych aplikacji. Program “Linux testing capabilities” obejmuje rozwiązania pozwalające na testowanie pracy aplikacji na wszystkich platformach IBM. Oferta “Linux performance tools” to z kolei zestaw pozwalający programistom na testowanie swoich rozwiązań na rzeczywistych zadaniach e-biznesowych.

Narzędzia do testowania systemu Linux dają dostęp do oprogramowania IBM, w tym DB2 Universal Database, WebSphere, Lotus Domino, MQ Series oraz sprzętu IBM - systemów S/390, RS/6000, NUMA, AS/400 i Netfinity.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200