IBM inwestuje w Linuksa – z myślą o chmurze

IBM zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat przekazać miliard USD na promocję Linuksa oraz wspieranie programistów, tworzących aplikacje dla serwerów z serii Power. Koncern chce w ten sposób lepiej przystosować swoje serwery do obsługi chmury oraz wielkich zbiorów danych w środowiskach rozproszonych. 

Plany IBM mają zostać oficjalnie przedstawione na konferncji LinuxCon. Na razie wiemy, że znaczna część tych środków przeznaczona zostanie m.in. na stworzenie usługi chmurowej, w której programiści będą mogli swobodnie tworzyć i testować swoje aplikacje na platformę Power, a także na przygotowanie narzędzi programistycznych z myślą o serwerach wyposażonych w procesory Power8 (ich premiera planowana jest na przyszły rok).

Koncern utworzy również nowy ośrodek dla programistów - Power Systems Linux Center – we francuskim Montpellier. Podobne centra istnieją już w Chinach i USA (ich zadaniem jest wspieranie developerów poprzez zapewnienie im dostępu do sprzętu, narzędzi programistycznych, szkoleń itp., związanych z platformą Power).

Zobacz również:

  • Kwantowe centrum danych
  • Najgorsze nawyki podczas pracy z komputerem - czego unikać?

"W przypadku wdrożeń z zakresu wielkich zbiorów danych Linux jest zwykle najczęściej wybieranym systemem operacyjnym. Obserwując działania naszych klientów widzimy, że to właśnie ten OS pozwala im maksymalnie wykorzystać ich dotychczasowe osiągnięcia i wdrażać nowe rozwiązania" – wyjaśnia Doug Balog, główny menedżer działu Power Systems w IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200