IBM inwestując w rozwiązania HR idzie w ślady SAP i Oracle

Zakup amerykańskiej spółki Kenexa ma pozwolić na rozszerzenie oferty IBM w zakresie oprogramowania wspierającego procesy kadrowo-płacowe. Wartość transakcji sięga 1,3 mld USD.

Kenexa specjalizuje się w oferowanych w modelu usługowym aplikacjach wspierających zadania typowe dla procesów HR - m.in. proces rekrutacji, zarządzania rozwojem kompetencji i efektywnością pracowników, a także obszary z zakresu płac. Z oficjalnych informacji wynika, że rozwiązania firmy Kenexa wykorzystuje ok. 9 tys. firm z całego świata, w tym ponad połowa spółek zaliczanych do rankingu Fortune 500. Spółka zatrudnia niemal 3 tys. pracowników. Posiada oddziały w 21 krajach. Władze IBM zapowiadają, że rozwiązania firmy Kenexa zostaną wykorzystane do umocnienia oferty Big Blue w segmencie oprogramowania biznesowego oraz usług. Fuzja obu firm ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku. Wedle zapewnień oprogramowanie Kenexa będzie nadal rozwijane na dotychczasowych zasadach. Narzędzia amerykańskiej spółki mają być też oferowane w ustandaryzowanych pakietach, wraz z rozwiązaniami IBM.

Transakcja zapowiedziana przez kierownictwo IBM wpisuje się w pewien trend rynkowy wyznaczony przez firmę SAP. W grudniu 2011 roku niemiecki koncern kupił wyspecjalizowaną w oferowanym w formie usługi oprogramowaniu HR spółkę SuccessFactors. Warta 3,4 mld USD i zamknięta w lutym br. transakcja miała z jednej strony przyspieszyć rozwój oferty SAP w zakresie rozwiązań oferowanych w modelu usługowym, z drugiej - wzmocnić ofertę firmy w segmencie narzędzi HR. Niejako w odpowiedzi na działania SAP, w lutym br. zamiar przejęcia rozwijającej podobne rozwiązania spółki Taleo ujawnili przedstawiciele koncernu Oracle. Wyceniana na 1,9 mld USD transakcja ma zostać zakończona jeszcze latem br.

Zobacz również:


TOP 200