IBM integruje Flowmark z Notes

IBM, posuwając się małymi kroczkami, próbuje dotrzymać kroku liderom rynku pracy grupowej i obiegu dokumentów. Na początku grudnia IBM zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej wersji oprogramowania Flowmark 2.2. Upgrade ten ma na celu wyjaśnienie i rozwiązanie kilku nieporozumień związanych ze współpracą oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes z aplikacją Image Plus firmy IBM.

IBM, posuwając się małymi kroczkami, próbuje dotrzymać kroku liderom rynku pracy grupowej i obiegu dokumentów. Na początku grudnia IBM zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej wersji oprogramowania Flowmark 2.2. Upgrade ten ma na celu wyjaśnienie i rozwiązanie kilku nieporozumień związanych ze współpracą oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes z aplikacją Image Plus firmy IBM.

Oprogramowanie workflow umożliwia zautomatyzowanie i śledzenie przepływu poszczególnych składników produkcji (work items) w firmie. Pozwala również użytkownikom na pomiar stopnia wydajności poszczególnych etapów produkcji. IBM po raz pierwszy jasno przedstawił swoje plany rozszerzenia możliwości współdziałania oprogramowania Flowmark poza swój własny, sieciowy system operacyjny AIX. Flowmark będzie wpółpracował obecnie także z systemami HP-UX firmy Hewlett-Packard i Windows NT Microsoftu. Co się zaś tyczy systemów klienckich, oprócz OS/2, oprogramowanie to będzie można uruchamiać pod Windows 95 i Windows NT Workstation.

Integracja Flowmark 2.2 z Lotus Notes nastąpi poprzez mechanizm Service Manager Broker, który w działaniu podobny jest do produktu Imaging-to-Notes Connection. Nowy Flowmark dostępny ma być jeszcze w lutym bieżącego roku.

Użytkownicy nowej wersji oprogramowania Flowmark będą mogli swobodnie przeszukiwać, tworzyć, czytać oraz uaktualniać stare wersje dokumentów w Lotus Notes. Jednocześnie, w każdej chwili, osoby pracujące w Lotus Notes będą mogły uruchomić lub zatrzymać proces workflow.

System emerytalny stanu Utah jest obecnie w fazie pilotowej instalacji oprogramowania Flowmark, która pozwoli na integrację z aplikacjami typu imaging oraz Lotus Notes. "Integracja ta ma nam pomóc w automatyzacji procesu odpowiadania na roszczenia emerytalne" - stwierdził Randy Heyborne, analityk odpowiedzialny za kontrolę procesu obiegu dokumentów.

Konkurenci IBM-a: FileNet Corp. i Wang Laboratories Inc. mają własne plany integracji workflow z oprogramowaniem do pracy grupowej, odpowiednio Novella i Microsoftu.

Flowmark 2.2 będzie oferować własny, modyfikowalny interfejs umożliwiający przygotowywanie listy zadań i procesu obiegu dokumentów zgodny z nową specyfikacją przemysłową. Jednak dotychczas stosowana wersja Flowmark nie posiada tej możliwości, mimo, że produkty konkurencji były w nią już wyposażone.

Łączność ponad wszystko

Flowmark zostanie wprowadzony na rynek z możliwością współdziałania (links) z Lotus Notes i oprogramowaniem klient/serwer firmy IBM - ImagePlus VisualInfo. Na razie jednak nie jest jeszcze możliwa współpraca z ImagePlus dla AS/400.

Hayborne twierdzi, że integratorzy systemów prowadzą pracę nad własnymi metodami łączenia Flowmark z należącym do agencji systemem ImagePlus dla AS/400. Hayborne uważa, że podłączenie oprogramowania Flowmark do MVS, mainframe'owej bazy danych o pracownikach, będzie łatwiejsze.

Specjaliści twierdzą, że zwrot w kierunku innych platform jest dobrym, pierwszym krokiem, lecz IBM ma wciąż przed sobą długą drogę, zanim uda mu się przekonać nowych użytkowników o korzyściach płynących ze swojej strategii dotyczącej oprogramowania do pracy grupowej.

"IBM miał wielką chęć pozbycia się całego swojego oprogramowania do pracy grupowej i stwierdzenia, że jego od teraz to jedynie Lotus Notes" - powiedział Scott McCready, analityk z International Data Corp. "Teraz firma ta musi wykazać, że jej produkty działają najlepiej, kiedy są używane wspólnie" - dodaje.


TOP 200