IBM i XVII Olimpiada Zimowa

Możliwość polepszenia swojego wizerunku w oczach opinii publicznej poprzez sport, zaczyna doceniać coraz więcej firm komputerowych. Compaq ma swój tenisowy SuperPuchar, Hewlett-Packard - kolarski Tour de France. IBM od 1960 r. zapewnia obsługę komputerową wszystkich igrzyska olimpijskich. W Lillehammer zaprezentuje tym razem udoskonalone wersje systemów, które zdały egzamin w Barcelonie i w Albertville.

Możliwość polepszenia swojego wizerunku w oczach opinii publicznej poprzez sport, zaczyna doceniać coraz więcej firm komputerowych. Compaq ma swój tenisowy SuperPuchar, Hewlett-Packard - kolarski Tour de France. IBM od 1960 r. zapewnia obsługę komputerową wszystkich igrzyska olimpijskich. W Lillehammer zaprezentuje tym razem udoskonalone wersje systemów, które zdały egzamin w Barcelonie i w Albertville.

W czasie XVII Olimpiady Zimowej IBM będzie głównym partnerem Lillehammer Olimpic Organising Committe (LOOC) w zakresie przetwarzania danych. Poprzeczka i tym razem została umieszczona wysoko, tj. przyjęto następujące założenia: umożliwić korzystanie z sieci łączącej wszystkie obiekty olimpijskie, zmniejszyć czas uzyskiwania informacji o wynikach do 1 s, zaprojektować aplikacje łatwe do użytkowania przez niespecjalistów oraz zapewnić bezbłędne działanie systemów.

Jako partner LOOC, IBM dostarcza nie tylko sprzęt, ale także systemy operacyjne, podstawowe oprogramowanie wraz z obsługą, serwisem technicznym i szkoleniem w zakresie jego użytkowania. Jednocześnie jest odpowiedzialny za integrację systemów i aplikacji dostarczonych przez innych partnerów - czy to elektronicznych tablic świetlnych, sprzętu do pomiaru czasu, terminali informacyjnych czy też stacji komentatorskich.

Pierwszym wyzwaniem jakie stanęło przed IBM było zaprojektowanie systemu dla 50 tys. nieobeznanych z techniką komputerową widzów, będących pod presją komentatorów sportowych i zawodników, którzy powinni mieć natychmiastowy dostęp do informacji. Dla pracowników LOOC, czy to w czasie wyrównywania stoku dla narciarzy czy sprzedaży biletów, system musiał być logicznym rozszerzeniem ich pracy i nie powinien wymagać więcej niż 1 godz. na jego opanowanie.

Godne uwagi jest, że cała olimpijska sieć komputerowa oparta jest wyłącznie na produktach IBM. Występują tu wszystkie cztery platformy oferowane przez IBM, połączone w sieć: ES/9000, AS/4000, PS/2 i RS/6000.

Sercem olimpijskiego systemu komputerowego jest IBM ES/9000 i mimo że z łatwością mógłby sam obsłużyć całą imprezę, dla celów bezpieczeństwa będzie wspierany przez drugi egzemplarz (dla backupu) oraz trzeci - mogący przejąć jego funkcje w razie awarii. Funkcje stacji roboczych będzie pełniło 2,5 tys. IBM PS/2 umieszczonych we wszystkich obiektach olimpijskich.

Poczta elektroniczna i system komentatorski są oparte na systemach IBM wykorzystywanych w Albertville i Barcelonie. Zostały one znacznie udoskonalone i dopasowane do dzisiejszych potrzeb. Więszość bazowej technologii jest także nowa (np. procesory 486 w stacjach roboczych PS/2). Cały system będzie bacznie obserwowany przez ekipę IBM, która w przyszłości adaptuje go do potrzeb Olimpiady w Atlancie i potem w Nagogu w Japonii.

Przegląd aplikacji

Tuż przed rozpoczęciem Igrzysk system logistyczny będący sercem sieci komputerowej wystawi akredytacje dla 50 tys. osób - pracowników, ochotników, gości, sponsorów, kierowników ekip, zawodników i przedstawicieli prasy oraz będzie nadzorował ich zakwaterowanie, wyżywienie i transport (razem 250 tys. plików). Wszyscy oni, będą mieli także prawo dostępu do potrzebnych informacji, poprzez system INFO 94, który składa się m.in. z komputerów PS/2 z dotykowymi ekranami umożliwiających dostęp do wszelkich wyników zawodów, informacji o zawodnikach, wydarzeniach i ceremoniach, a także pozwalających na korzystanie z usług poczty elektronicznej.

W ułamku sekundy

We wszystkich zawodach każdy uczestnik będzie "śledzony" przez własny zegar PC. Pomiar czasu dokonywany przez Seiko jest sprzężony z systemem wyników i będzie działał znacznie szybciej niż w czasie Letniej Olipmiady w Barcelonie. W efekcie wyniki będą trafiały na pulpity komentatorów nie później niż w pół sek. po potwierdzeniu ich przez sędziów.

System komentatorski składa się z 800 kompletnych stacji komentatorskich - PS/2 z ekranem dotykowym w jednej obudowie, monitorem TV, słuchawkami i mikserem dźwiękowym. W pełni funkcjonalny pakiet pozwala komentatorom na prowadzenie relacji z dowolnych zawodów, z dowolnego miejsca, z możliwością uzyskania informacji zwrotnej w dowolnym momencie. Komentator ogląda zawody i wyniki na ekranie i wystarczy aby dotknął nazwisko sportowca lub temat wyświetlany na ekranie komputera a uzyska precyzyjne informacje.

Zarówno system komentatorski jak i system wyników działają w IBM Token Ring LAN i połączone są z mainframem ES/9000 poprzez linie telefoniczne, gdyż przekaz satelitarny byłby zbyt powolny dla wyznaczonego czasu reakcji na zapytanieponiżej 0,5 s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200