IBM i Symbian będą wspólnie rozwijać aplikacje bezprzewodowe

IBM i Symbian rozpoczęły współpracę dotyczącą tworzenia aplikacji dla bezprzewodowych urządzeń tzw. następnej generacji, wykorzystujących technologię Symbiana. Dzięki nowym aplikacjom użytkownicy tele...

IBM i Symbian rozpoczęły współpracę dotyczącą tworzenia aplikacji dla bezprzewodowych urządzeń tzw. następnej generacji, wykorzystujących technologię Symbiana. Dzięki nowym aplikacjom użytkownicy telefonów komórkowych i przenośnych komunikatorów będą mogli uzyskać dostęp do Internetu i danych korporacyjnych w czasie rzeczywistym, jak również pobrać je i pracować z nimi w trybie off-line.

Zdaniem przedstawicieli obu firm, obecne przeglądarki stosowane w telefonach wymagają do pracy z danymi, takiej jak wysyłanie i odbieranie poczty czy operacje giełdowe, stałego podtrzymywania łączności z siecią. Połączenie oprogramowania IBM-a z technologią Symbiana ma pozwolić na ominięcie tej bariery. Użytkownicy urządzeń produkowanych na licencji Symbian, przez takie firmy jak Ericsson, Nokia, Matsushita, Motorola, Philips i Psion, będą mogli cały czas korzystać z danych i aplikacji korporacyjnych, dzięki możliwości pobrania ich i przetwarzania w trybie off-line.

Oczekuje się, że telefony komórkowe staną się w ciągu kilku najbliższych lat podstawowymi urządzeniami zapewniającymi dostęp do sieci. IBM zamierza nawiązać współpracę z różnymi producentami w celu stworzenia aplikacji, które pozwolą na połączenie jego oprogramowania przeznaczonego dla klientów korporacyjnych z technologią Symbiana.

Z rozwiązaniami Symbiana ma być połączone m.in. oprogramowanie komunikacyjne MQSeries Everywhere i baza danych DB/2 Everywhere IBM-a. Firma nie wyklucza też, że przyszłe edycje Mobile Notes Lotusa będą współpracowały z urządzeniami Symbian.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200